Društvo

Status GRADA po hitnom postupku: Zakon skrojen po FOTOROBOTU ove opštine na istoku Srpske

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o lokalnoj samoupravi i to po hitnom postupku. Čitava procedura je pokrenuta kako bi opština, koja "ispunjava određene uslove" naprečac mogla postati grad.

milorad dodik i patrijarh porfirije na osveštenju hrama svetog save
FOTO: BORISLAV ZDRINJA/SRNA

Kako je saopšteno iz Vlade RS, ovaj zakon će omogućiti da opštine u Republici Srpskoj koje najmanje 10 godina imaju fakultete sa 5 studijskih programa i sa više od 2.000 studenata i koje baštine bogato kulturno-istorijsko naslijeđe, steknu status grada.

Koji bi to opština mogla biti, a da ispunjava upravo pobrojane uslove?

Kako navode poznavaoci prilika, buduće zakon je kao skrojen po fotorobotu Foče.

– Sve su prilike da iza ovoga stoji “fočanska inicijativa”. Dobiti status grada i to baš u izbornoj godini nije mala stvar. Uostalom, ako mogu Laktaši, što ne bi mogla Foča – kaže izvor Srpskainfo.

Pročitajte još

Ponositi Fočaci vjeruju da je red da se i oni upišu u red “građana” i da će od toga, možda, imati i neke konkretne koristi.

Uostalom, šta je Foča gora od Laktaša, koji su tek sa statusom grada dobili lokalni radio i prvi kružni tok.