Društvo

Za deceniju i po Srpska izgubila 56.000 ljudi

Na razlici broja umrlih i rođenih Srpska je za deceniju i po ostala bez skoro 56.000 ljudi, a jednu od gorih vrijednosti prirodnog priraštaja zabilježili smo lane.

Za deceniju i po Srpska izgubila 56.000 ljudi
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Tako su prošle godine u RS umrle 14.663 osobe, a rođeno 9.339 beba, što znači da je mortalitet za 5.324 nadmašio natalitet. Veća razlika zabilježena je samo 2015. godine, kada je umrlo 5.700 osoba više nego što je rođeno beba, pokazuje zvanična statistika.

Podsjećanja radi, od 2002, u Srpskoj nijedne godine nije zabilježen pozitivan prirodni priraštaj.

Ako ovaj negativni trend bude nastavljen, i dalje ćemo se suočavati sa negativnim prirodnim priraštajem u svim lokalnim zajednicama, osim u Banjaluci.

Demografi objašnjavaju da je Srpska 2002. ušla u depopulaciju, koja je i danas na snazi, a koja je posljedica ratnih demografskih gubitaka, ali i konstantnog odlaska ljudi sa ovih prostora.

Porast natalileta koči i loša ekonomska situacija, pa ljudi zbog nedostatka posla i neriješenog stambenog pitanja odustaju od rađana djece. A nedovoljno rađanje i starenje stanovništva u budućnosti će postati glavni ograničavajući faktor sveukupnog razvoja Srpske. Na godišnjem nivou treba nam najmanje 15.000 novorođenih da bismo imali pozitivan prirodni priraštaj. Ipak, veći problem su migracije – naglašavaju demografi.

Podsjetimo, od 1991. godine iz RS je otišlo 355.000 njenih građana, a posebno je zabrinjavajuće što sa ovih prostora idu ljudi između 20 i 40 godina, koji su zenitu radne i reproduktivne sposobnosti.