Politika

Država podjele plijena "Razgrađene institucije su sluge partija, a ne naroda"

Vladavina prava. Pojam koji se toliko koristi u BiH da je postao floskula.

Država podjele plijena "Razgrađene institucije su sluge partija, a ne naroda"
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Stepen vladavine prava u Bosni i Hercegovini je zabrinjavajući, kaže za Srpskainfo advokat Aleksandar Jokić.

– U smislu da je prilično taj koncept, ukoliko je ikada na ovim prostorima i bio zastupljen, trenutno narušen. Ali smatram da postoje pomaci u tom pogledu i da postoji neka nada da bi moglo uskoro da se ostvari koncept vladavine prava u Bosni i Hercegovini u mnogo većoj mjeri nego što je to danas – kaže Jokić.

Govoreći o vladavini prava dodaje: „Da bi bilo nešto izgubljeno moralo je nekada postojati“.

Alekdandar Jokić kaže da izvinjenje mnogo ne pomaže
FOTO: NIKOLA MORAČA/RAS SRBIJA

– Negdje sam skeptičan da je ikada postojala vladavina prava u BiH, jer BiH od samog svog početka jeste država podjele plijena, a ne vladavine prava. Kao takva u koliziji su ta dva sistema, gdje vladajuća politička većina sa svim svojim saradnicima i simpatizerima teži ka podjeli plijena, a ne ka uspostavljanju sistema funkcionalnog sistema, državnog, u kome bi vladavina prava bila dominantan princip – ocjenjuje Jokić.

U tom kontekstu, dodaje, u stalnim političkim previranjima mi ne vidimo suštinsku promjenu tog koncepta.

Pročitajte još

– Jednostavno imamo tezu da težimo ka vladavini prava, međutim, niko nikada nije, ili ja nisam vidio, načinio ozbiljan korak ka tome – kazao je Jokić.

Iako je, ponavlja, naše društvo zrelo za to, pojedinci u našoj zajednici su zreli za takvu promjenu i zbog toga gaji nadu da bi moglo doći do toga da zaživi vladavina prava.

Direktor Centra za ljudska prava Banjaluka, Dejan Lučka, kaže za Srpskainfo da vladavina prava u istinskom smislu i u svojoj sveobuhvatnosti nikada nije ni uspostavljena u BiH.

– Tako da je njeno gaženje praktično svakodnevno. Taman kada se krene ka boljitku i ka izgradnji sistema, politička stvarnost nas razuvjeri u nadi da će se situacija popraviti – kaže Lučka.

Dejan Lučka
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Dodaje da kod nas političari vladavinu prava često posmatraju kao prepreku za ostvarenje svojih ciljeva.

– Međutim, nekada im je i korisna, ali samo kada ide njima u prilog. Dosta političara u stvari potajno mašta o nekom starom društvu u kome bi oni bili apsolutistički vladari, a pravo okovano njihovim shvatanjem odnosa u društvu. Svemoć, novac i samodrštvo su riječi koje opijaju njihov um, a ne vladavina prava – uvjeren je Lučka.

Vladavina prava se, nažalost, kaže Lučka, u BiH politički koristi upravo kao floskula, dok oni koji se zaklinju u nju često ne znaju ni šta ona u stvari predstavlja.

– Demokratija, vladavina prava, ljudska prava i slične riječi su postale toliko sveopšte korišćene da mi se čini da što ih više čujemo, to ih manje ima u realnosti. Razgrađene institucije su sluge partija, a ne naroda, što najviše govori o tome gdje je kod nas vladavina prava – zaključio je Lučka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu