Manifestacija je počela prvog vikenda u septembru festivalom „AVEnture Gradiška putevima meda i Rimljana“. Gradska uprava je u ovom projektu vrijednom 202.000 evra uspostavila saradnju s partnerima iz Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije i Grčke.
Gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, kazao je za Srpskainfo da je Rimski festival, kao i drugi programi u okviru „Gradiške jeseni“ prilika za veći profit u privredi, poljoprivredi, zanatstvu i drugim djelatnostima.
Potencijali
Potvrdili su to i u Pčelarskoj zadruzi „Košnica“, koji su ugostili 30 pčelara iz Vrbovca u Hrvatskoj, razmijenivši s njima iskustva u proizvodnji i plasmanu meda te drugih pčelinjih proizvoda.



– Gradiška postaje prepoznatljivo mjesto na turističkim rutama Evrope, koje se ovdje vijekovima ukrštaju. To smo prepoznali i zato se trudimo da istaknemo vrijednosti i potencijale ovog kraja. To su poljoprivreda, prirodni resursi, tradicija, kultura, istorijske vrijednosti, počev od Rimskog carstva do današnjih dana – kazao je Zoran Adžić stavljajući u prvi plan značaj prekogranične saradnje.
Gradiška, koja je u periodu Rima nosila ime Servicijum, bila je velika raskrsnica važnih puteva i sjedište rimske flote. Sačuvani su ostaci mnogih utvrda građenih u tom periodu, podsjeća istoričar Bojan Vujčić. Osim kamene tvrđave, to su sojeničko naselje u Donjoj Dolini i vila rustika, odnosno starorimski izvangradski stambeni i poljoprivredni kompleks zgrada u Kijevcima.
Četiri rute
U cilju promocije rimskog nasljeđa brendirana je manifestacija „AVEnture Gradiška – putevima meda i Rimljana“ koja sadrži četiri rute – gradsku, medenu, zelenu i gladijatorsku, kako bi posjetioci na inventivan način saznali više o Gradiški (Servitiumu) u doba Rima. Ovde takođe očekuju značajne privredne efekte i od skorašnje izložbe voća u Gornjim Podgradcima, te stoke u Gradiški.
– Podgradački kraj je nadaleko poznat po voću, koje je ove godine dobro rodilo. Osim turističkih efekata, izložba je prilika da se na jednom mjestu sastanu proizvođači i kupci. Isto se odnosi i na izložbu stoke u Gradiški, gdje naši farmeri pokazuju najbolje primjerke krava, teladi, bikova, svinja, peradi… Osim stanovništva, koje masovno posjećuje ove izložbe, tu se sklapaju poslovni ugovori, što je smisao “Gradiške jeseni” – kazao nam je Goran Mirjanić, načelnik gradskog Odjeljenja za poljoprivredu u Gradiški.
U programu “Gradiške jeseni” koja traje do kraja septembra su i drugi promotivni sadržaji, čiji je krajnji cilj predstavljanje dostignuća Gradiške u mnogim društvenim sektorima. To su “Jesenji sajam kuće Lijevča i Potkozarja”, Međunarodni sajam kolekcionarstva i antikviteta, pozorišne predstave, izložbe likovnih umetnika, sportske igre, kuglaška takmičenja, književne promocije…
Ciljevi
Bojan Vujinović, gradski menadžer, objašnjava još jedan aspekt promotivnih programa u gradu na Savi koji su posljednjih godina ovo mjesto svrstali među prepoznatljive sredine u regionu. Tokom cijele godine u Gradiški se održavaju brojne manifestacije, uz učešće javnih ustanova, građanskih udruženja, mjesnih zajednica, škola…



– Poslije temeljnih analiza i stručnih mišljenja, utvrđujemo planove koji imaju višestruku važnost za našu sredinu. Turizam i kultura su naš prvi, a profit odnosno ekonomija i privreda krajnji cilj. U tome, pokazuje praksa, veoma smo uspješni. Jedan od takvih primjera je Kuća Lijevča i Potkozarja gdje, zahvaljujući saradnji Turističke organizacije i naših poljoprivrednika, promovišemo i prodajemo mnoge proizvode našeg sela – opisao je Vujinović sektor u kojem su, sa velikim uspjehom, u Gradiški prepoznali razvojne mogućnosti koje sve više koriste.
Učesnici festivala
Na prvom Rimskom festivalu, koji je u Gradiški okupio više hiljada posjetilaca, učestvovali su “Društvo za rimsku istoriju i kulturu” Ptuj, Kulturno-umjetničko društvo “Baron” iz Markovaca u Sloveniji, Obrtničko udruženje “Stari zanati” Hlebine iz Hrvatske i Udruženje građana “RUSAG” iz Prijedora.

Predstavili su se i domaći ugostitelji, zanatlije, pčelari, kulinari, zabavljači, te članovi Konjičkog kluba “Arion”, KUD “Kolovit”, Udruženje “Denarius”… Rimski festival je upotpunjen savskom turističkom vožnjom brodićem “Vagabundo”. Svi oni oživjeli su duh Rima u Gradiški i približili ovaj veoma značajan istorijski period.
Datum održavanja manifestacije, 4. septembar, izabran je zbog njegove istorijske važnosti.
Naime, tog datuma 476. godine proglašen je pad Zapadnog rimskog carstva. Pet vijekova staro Rimsko carstvo prestalo je da postoji. Ipak, istorija nam govori da je dijelom nastavilo da živi kroz Vizantijsko carstvo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu