Društvo

Dva lica politike prema najstarijoj populaciji: Zašto samo Banjaluka daje penzionerima po 100 KM

Nakon godinu dana peripetija i političkih prepucavanja, konačno je dogovoreno da Grad Banjaluka svim svojim penzionerima na račune isplati po 100 KM jednokratne pomoći. Šta je, međutim, sa ostalim opštinama u Srpskoj?

Penzioneri u Gospodskoj ulici
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Prijedlog da se novčano pomogne penzionerima u Banjaluci izrodio se više kao politička ucjena u vremenu najvećih trzavica između gradonačelnika i skupštinske većine, ali će poslije svega najstarija populacija dobiti obećani novac iz budžeta.

Po 100 KM idućeg mjeseca biće uplaćeno za svih 41.400 banjalučkih penzionera.

U skladu sa mogućnostima

Da li su oni ovim činom privilegovani u odnosu na ostalih 180.000 penzionera u Srpskoj?

Scenario sličan banjalučkom možemo vidjeti još u Bijeljini, gdje je isto na zahtjev skupštinske većine, krajem decembra, izglasano da se penzionerima sa najnižom penzijom od 242 KM isplati isto toliko novca kao pomoć – ukupno 300.000 KM.

U Savezu opština i gradova RS ističu da svaka lokalna zajednica pomaže ovoj populaciji u skladu sa mogućnostima, i to najčešće kroz grantove u budžetu za udruženja penzionera, te pojedinačno, socijalno najugroženijim građanima.

– Nemam informaciju da je neka od opština organizovano isplaćivala pomoć kao što je to radila Banjaluka, ali znam da dosta njih pomaže pojedinačno penzionerima i najtežim slučajevima. Treba uzeti u obzir da Banjaluka ima najveći budžet, ali naravno i najviše penzionera. Očigledno su oni kroz povećanje prihoda u 2022. uspjeli naći dio sredstava i isplanirati ih za podršku penzionerima. To je za svaku pohvalu – kaže predsjednik Saveza Ljubiša Ćosić.

Dovoljno za kesu hrane

Postavlja, međutim, pitanje koliko je jednokratna isplata od 100 maraka zaista rješenje.

– Svaka pomoć je dobrodošla, ali to su sve nesistemska rešenja, koja su trenutna i ništa više. Banjaluka jeste dala po 100 KM, penzioneri će za to kupiti kesu hrane i lijekove, i šta onda?! Bojim se da to nisu rješenja koja će trajno zadovoljiti jednu populaciju. Na primjer, mi u budžetu Istočnog Sarajeva imamo grant od 400.000 KM za socijalno ugrožene, ali ove godine ćemo gledati da ga smanjimo, jer to je samo gašenje požara. Ako neka lokalna zajednica ima snagu da sistemski uvede grant, da dva puta godišnje da po 100 KM za sve penzionere – kapa dolje. Ja sam se uvek borio za sistemske načine podrške, jednokratne su samo privremeno dopadanje – ocjenjuje Ćosić.

Ljubiša Ćosić
FOTO: GRAD ISTOČNO SARAJEVO

Kad smo kod jednokratnih pomoći i dopadanja, treba pomenuti i da je Vlada RS prošle godine dva puta isplatila penzionerima u Srpskoj po 100 KM. Zvanično, zbog teške ekonomske situacije, a nezvanično, zbog opštih izbora.

Pročitajte još

Apel opštinama

Što se tiče Udruženja penzionera RS, oni su, kažu, 2021. godine uputili apel opštinama za pomoć građanima treće životne dobi, jer je korona i zdravstveno i ekonomski ostavila teške posljedice na ovu populaciju. Odazvalo se 49 opština od njih 57.

– Mi smo tražili da se u budžetu svake opštine planira pola procenta za pomoć penzionerima. Neki su izdvojili više, neki manje. Radi se o pomoći od 20.000 KM do 300.000 KM, koliko je dao Prijedor. Novac se najčešće koristi za banjsku rehabilitaciju ili pomoć penzionerima sa najnižim primanjima. Samo osam opština to nije bilo u mogućnosti da uradi – priča predsjednik Ratko Trifunović, dodavši da će od Saveza opština i gradova tražiti da se i u ovoj godini planira novac za pomoć.

Ratko Trifunović
FOTO: SRNA

Podsjeća da nije bio izvodiv prijedlog u Banjaluci da se novac za penzionere uplati „Elektroprivredi“ kao umanjenje računa za struju, te da je najbolje rješenje pronađeno tako da se 100 KM isplati uz penzije 6. februara.

Penzioneri u Doboju kratkih rukava

Najrazočaraniji su, čini se, ostali u Udruženju penzionera u Doboju. Njima na račun uopšte nije leglo 30.000 KM planiranih budžetom, i to u godini najveće krize za sve građane.

– Prvi put smo lane ušli u budžet sa stavkom pomoći Udruženju grada od 30.000 KM, ali taj iznos do danas nismo dobili. Moram sa žaljenjem reći da od svih regionalnih gradova – Banjaluke, Prijedora, Trebinja, Istočnog Sarajeva, Bijeljine, jedino Doboj kao regionalni centar nije isplatio predviđenu finansijsku pomoć udruženju. Šta je razlog, ne znam. Nekoliko puta smo se pismeno obraćali Gradu da nam doznače ta sredstva – rekao je predsjednik dobojskog udruženja Rajko Gligorić.

Upravo taj novac trebao je biti podijeljen penzionerima kao jednokratna pomoć od oko 50 KM i kao pomoć porodicama za troškove sahrane.

U Republici Srpskoj ima skoro 223.000 penzionera, a najnižu penziju, do 500 maraka, prima blizu 34 odsto penzionera, odnosno njih 75.534. Najniža penzija za staž do 15 godina iznosi 242 KM i nju prima čak 18.332 korisnika. Za puni staž, od 40 godina i više, najniža penzija iznosi 485 KM i isplaćuje se za 10.340 penzionera.

S druge strane, penziju višu od 1.000 maraka u Srpskoj prima 6.508 penzionera, i to pretežno ljudi koji su radili u bankarstvu, bezbjednosti, osiguranju, nauci i visokom obrazovanju.

Najviša penzija iznosi trenutno 2.495 KM.

Povećanje penzija

Vlada Republike Srpske danas je donijela odluku o redovnom i vanrednom povećanju penzija u Republici Srpskoj za ukupno 13,5 odsto. Novac za povećanje penzija obezbjeđen je budžetom. Redovno zakonsko povećanje penzija predviđeno je za 13,32 odsto, a vanredno za 0,18 odsto. Najniža penzija će umjesto 242 KM biti 275 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije