Svijet

DVIJE TRAGEDIJE, A ISTI UZROK POŽARA Bukurešt prije 10 godina zadesila ista sudbina kao Kočane, poginulo više od 60 mladih

Tridesetog oktobra 2015. godine, u Bukureštu u Rumuniji je došlo do velike tragedije, kada je požar koji je izbio u klubu "Kolektiv" odnio 64 života. Slična tragedija prije dva dana pogodila je i gard u Severnoj Makedoniji, kada je u požaru život izgubilo 59 osoba, a povrijeđeno je više od 155.

DVIJE TRAGEDIJE, A ISTI UZROK POŽARA  Bukurešt prije 10 godina zadesila ista sudbina kao Kočane, poginulo više od 60 mladih
FOTO: D.BOGOSAV / RINGIER

Primjetno je da postoje mnoge sličnosti između tragičnog događaja u Bukureštu i Kočanima.

Prva sličnost je ta da je požar i u “Pulsu” i u “Kolektivu” izbio zbog vatrometa namenjenog za upotrebu na otvorenom, što je zapalilo unutrašnjost, a plamen se brzo proširio zbog zapaljivog zvučno izolacionog materijala kluba. Vatromet je zapalio lako zapaljivi poliuretanski sunđer koja se koristi za zvučnu izolaciju stuba zgrade. Plamen se brzo proširio po klubu, uzrokujući povrede – u nekim slučajevima smrtonosne, kroz opekotine, gušenje, trovanje ugljen monoksidom i drugim gasovima – značajnom broju prisutnih, prenosi Blic.

Druga sličnost je veliki broj žrtava. U Kočanima je poginulo 59, u Bukureštu se brojka popela na 64 umrlih. Dvadeset sedam osoba je umrlo na licu mjesta, a ostali su polegli povredama uprkos u nedjeljama i mjesecima koji su uslijedili.

FOTO:
FOTO:
FOTO: RINGIER
FOTO: RINGIER
FOTO: RINGIER
FOTO: RINGIER
FOTO:  GEORGI LICOVSKI/EPA
FOTO: GEORGI LICOVSKI/EPA

Masovni protesti u Bukureštu

Nakon tragedije usledili su masovni protesti, nakon čega su premijer i cela vlada, kao i gradonačelnik podnijeli ostavku 4. novembra 2015. godine.

Čini se, međutim, da su makedonske zdravstvene vlasti naučile lekciju iz rumunskog slučaja, a svi teži slučajevi su prebačeni u strane bolnice.

Pročitajte još

Kako pišu rumunski mediji, trauma tog vremena otjerala je ljude na ulice i srušila vladu. Pobuna je usledila nakon što su ranjenici počeli da umiru, ne samo od opekotina, već posebno od infekcija koje su dobili u bolnicama, dok su šefovi država tvrdili da ništa ne nedostaje i da se žrtve mogu normalno liječiti. Vlasti su tvrdile da Rumunija ima sve što joj je potrebno i da nerado šalje povređene u bolje opremljene bolnice u inostranstvu. Istovremeno, niko nije poslušao savjet da se u slučaju pacijenata sa opekotinama period od 48 do 72 sata smatra sigurnim transportom. Moraju ih pregledati stručnjaci, jer njihovi životi zavise od toga.

Sedam dana nakon požara prebačeni u inostranstvo

Više od nedjelju dana nakon kolektivnog požara, prvi povrijeđeni su prebačeni u klinike u Holandiji, Belgiji, Izraelu, Austriji, Norveškoj, Švedskoj i Velikoj Britaniji.

Nakon dugog suđenja u maju 2022. godine, gradonačelnik Sektora 4 u Bukureštu,Kristijan Popesku-Pijedone osuđen je od strane Apelacionog suda u Bukureštu na 4 godine zatvora zbog zloupotrebe položaja. Njegova kazna je smanjena za 8 godina i 6 meseci u odnosu na prvobitnu kaznu koju je dobio u Osnovnom sudu. Pored toga što mu je kazna prepolovljena, Pijedone je takođe uklonjen sa liste optuženih koji moraju da plate desetine miliona evra odštete žrtvama požara. Piiedone je optužen za potpisivanje ugovora i radnih dozvola “Kolektiva” na način koji je prekršio zakonske propise o zaštiti od požara, uključujući i nepoštovanje odredbi o kontroli nakon licenciranja.

Nakon dugog suđenja, vlasnici kolektiva osuđeni su na 6, 8 i 11 godina zatvora. Bolnička evidencija je zatvorena prošlog ljeta. Rođaci žrtava uložili su žalbu na odluku. Oni se i dalje žale da zdravstvene vlasti nisu blagovremeno poslale povrijeđene u inostranstvo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu