Međutim, njihova izloženost spoljašnjim uticajima čini ih podložnim nakupljanju prašine, prljavštine i sitnih čestica.
Stručnjaci savjetuju redovno i pravilno čišćenje ovih portova kako bi se spriječili kvarovi i produžila funkcionalnost uređaja.
Za bezbjedno čišćenje USB portova, bilo da je riječ o Tip-A ili Tip-C, preporučuje se upotreba četkice sa mekim vlaknima, štapića za uši, 70% izopropilnog alkohola, pincete sa gumenim vrhom i, po mogućnosti, kompresovanog vazduha sa tankim plastičnim nastavkom.
Prije početka bilo kakvog čišćenja, neophodno je isključiti računar iz struje kako bi se izbjegao rizik od kratkog spoja.
Sam proces čišćenja obuhvata nekoliko jednostavnih koraka.
Najprije se četkicom uklanja sva vidljiva prašina. Za dublje čestice, preporučuje se upotreba pincete sa gumenim vrhom uz dodatno osvjetljenje, uz poseban oprez da se ne koriste metalni predmeti koji bi mogli da prespoje kontakte i oštete port. Nakon toga, kompresovani vazduh se koristi u kratkim mlazevima, pri čemu je važno držati bocu uspravno kako bi se izbjeglo izlivanje tečnosti.
Kao završni korak, štapić za uši se umoči u izopropilni alkohol i njime se nježno pređe po unutrašnjosti USB porta kako bi se uklonila preostala nečistoća sa kontakata. S obzirom na to da alkohol brzo isparava, ne predstavlja opasnost za elektroniku. Dodatno, za dugotrajniju zaštitu i rjeđe čišćenje, preporučuje se korišćenje silikonskih čepića za USB portove koji su dostupni online.
Ovi čepići efikasno sprečavaju nakupljanje prljavštine kada portovi nisu u upotrebi. Prateći ove jednostavne korake, korisnici mogu značajno produžiti vijek trajanja svojih USB portova i izbjeći frustrirajuće probleme sa povezivanjem uređaja, prenosi Mondo.ba.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu