Iako nisu prozivali Trampa po imenu, oni strahuju od najmanje nekoliko uticaja na američku ekonomiju od eventualnih promena u imigracionoj i trgovinskoj politici, prenio je CNBC.
Tramp je poslije pobede na izborima u novembru nagovijestio planove o dodatnim carinama za Kinu, Meksiko i Kanadu, kao i za druge trgovinske partnere SAD, a pored toga on namjerava da nastavi sa deregulacijom i masovnim deportacijama, navodi američka televizijska mreža.
Članovi Federalnog odbora za otvoreno tržište (FOMC) rekli su da bi trebalo biti oprezan kada je riječ o realizaciji Trampovih planova.
– Gotovo svi učesnici sastanka smatraju da su povećani rizici za rast inflacije – navodi se u zapisniku.
Kao razloge za ovakav zaključak, oni su naveli nedavna jača očitavanja inflacije od očekivanog i vjerovatne efekte potencijalnih promjena u trgovinskoj i imigracionoj politici.
Mnogi od njih su sugerisali da različiti faktori naglašavaju potrebu za pažljivim pristupom odlukama o monetarnoj politici u narednom periodu.
Ti uslovi podrazumijevaju adekvatna očitavanja inflacije, koja ostaju iznad godišnjeg cilja FED-a od dva odsto, solidan tempo potrošačke potrošnje, stabilno tržište rada i snažnu ekonomsku aktivnost na osnovu koje je bruto domaći proizvod rastao iznad trenda do 2024. godine.
Članovi FOMC-a glasali su polovinom decembra za smanjenje referentne kamatne stope u rasponu od 4,25 do 4,5 odsto.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu