Biznis

(FOTO) EKONOMSKI RAT ESKALIRAO Tramp uveo Kini carine od 245%

Trgovonski rat između dvije najveće svjetske ekonomije žestoko je eskalirao. Bijela kuća je objavila da bi Kina sada mogla da bude pogođena carinom od čak 245 odsto na izvoz u Sjedinjene Države kao rezultat njenih „mjera odmazde“.

(FOTO) EKONOMSKI RAT ESKALIRAO Tramp uveo Kini carine od 245%
FOTO: ALLISON DINNER/EPA

Ovo je najviša do sada pomenuta carinska stopa, što je navedeno u upravo objavljenom dokumentu, uz izvršnu naredbu koju je potpisao američki predsjednik Donald Tramp. Tim nalogom je najavljena istraga o rizicima za nacionalnu bezbjednost SAD zbog zavisnosti od uvoza prerađenih kritičnih minerala i srodnih proizvoda.

Na današnjoj konferenciji za novinare, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian upitan je za tarifnu stopu od 245 odsto. On je odgovorio da „za konkretne brojke treba kontaktirati američku stranu“, izvijestio je kineski državni Global Times.

Pročitajte još

Pauzirane tarife za sve osim Kine

Tramp je ranije uveo osnovnu carinu od 10 odsto na uvoz iz svih zemalja, ali je privremeno zamrznuo dodatne „recipročne“ carinske stope, koje je trebalo da određuju pojedinačno po zemljama u zavisnosti od barijera koje postavljaju američkim proizvodima.

Jedina zemlja izuzeta od te pauze je Kina, koja se sada suočava sa dodatnim talasom carina. Administracija Donalda Trampa je ranije upozorila zemlje da ne uzvrate na američke carine, rekavši da će oni koji se uzdrže od osvete biti nagrađeni u budućim trgovinskim pregovorima, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu