Hronika

ENIGMA I DALJE TRAJE Ko je kriv za prevrtanje vagona sa amonijakom i smrt 2 vozača

Ni nakon skoro pet mjeseci od prevrtanja vagona sa amonijakom kod Pirota, još uvijek nije zvanično saopšteno da li ima nečije odgovornosti za taj težak hemijski akcident kao ni da li su dvojica muškaraca čija su tijela nađena nedaleko od mjesta nesreće, nastradali direktno uslijed trovanja ovim otrovnim gasom.

Prevrtanje cisterne, amonijak iscurio
FOTO: RINGIER

Nesreća se desila 25. decembra 2022. godine, na ulazu u Pirot iz pravca Niša, na mjestu Sopotski Han, kada je došlo do iskliznuća sa šina i prevrtanja četiri cisterne, od kojih je iz jedne počeo da curi amonijak. Osnovno javno tužilaštvo u Pirotu započelo je opsežni predistražni postupak o uzrocima i posljedicama hemijskog akcidenta koji, međutim, još uvijek nije okončan, tako da još uvijek nema ni tužilačke odluke.

– Osnovno javno tužilaštvo u Pirotu pokrenulo je postupak radi utvrđivanja svih pravno-relevantnih činjenica i okolnosti koje su od uticaja za utvrđivanje odgovornosti i eventualno postojanje elemenata krivičnog djela teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 u vezi člana 278 stav 5 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika. Još uvijek nisu izvedene sve dokazne radnje i nisu okončana vještačenja. Nakon prikupljanja svih dokaza, donijeće se javnotužilačka odluka – navela je u odgovoru rukovodilac OJT u Pirotu Marija Pešić.

Da podsjetimo, beživotna tijela dvojice vozača pronađena su nedaleko od mjesta akcidenta: tijelo B. J. (74) iz pirotskog sela Sopot uočeno je u noći nesreće u njegovom vozilu kraj puta dok je leš turskog kamiondžije Tarika Pehlivana (55) otkriven tek sutradan, ispod podvožnjaka, u blizini pruge na ulazu u Pirot.

Obdukcija je pokazala da ima nalaza koji ukazuju na trovanje amonijakom, ali da li je to bio direktan uzrok smrti – zvanično još uvijek nije saopšteno.

Mještanin Sopota B. J. je bio dugogodišnji kardiološki pacijent, a imao je i neurohirurške tegobe pa se poslije nesreće spekulisalo da li je amonijak doveo do smrti ili njegova osnovna bolest.

Turski kamiondžija je, kako je utvrđeno obdukcijom, imao i veoma teške povrede uslijed pada sa visine pa se nagađalo da li je količina amonijaka u njegovom organizmu bila smrtonosna, odnosno da li je prije pada već udahnuo letalnu dozu ili je pao sa nadvožnjaka bježeći od oblaka otrovnog gasa.

Iako sve ukazuje na to da su dvojica muškaraca život izgubili zbog trovanja amonijakom, nalaz obdukcije zvanično još uvijek nije saopšten.

Više od 50 ljudi zatražilo ljekarsku pomoć

Oblak otrovnog gasa koji je iscurio iz jedne od cisterni, nadvio se nad Sopotskim hanom ubrzo nakon iskliznuća vagona i zahvatio područje u blizini auto puta.

Vozači i putnici koji su se u tom trenutku iznenada našli u beličastoj magli, osjetili su zdravstvene tegobe. Ljekarsku pomoć zbog trovanja amonijakom zatražilo je više od 50 ljudi, koji su se kobne noći našli nedaleko od mjesta iskliznuća cisterni, od kojih je njih 15 zbog težine i specifičnosti tegoba, bilo prebačeno u UKC Niš radi daljeg liječenja.

Među građanima koji su bili prebačeni u Niš, nalazilo se i troje djece. Svi pacijenti koji su bili u bolnici su poslije oporavka pušteni kućama poslije nekoliko dana, u zavisnosti od težine tegoba.

Dani straha

Piroćanci su danima živjeli u strahu da ne dođe do novog curenja amonijaka iz prevrnutih vagona. Grad Pirot je odmah proglasio vanrednu situaciju, a na lice mjesta MUP i Željeznica su uputili specijalizovane jedinice i službe za reagovanje u ovakvim situacijama.

Zahvaljujući reakciji svih službi, Štaba za vanredne situacije koji je odmah obavijestio javnost o akcidentu, Sektora za vanredne situacije, vatrogasaca, Hitne pomoći koja je transportovala povrijeđene u Niš, sprečene su neuporedivo ozbiljnije posljedice ovog akcidenta. Sreća u nesreći je bila i to što se nesreća desila van naseljenog mjesta.

Cisterna broj 13

Uklanjanje prevrnutih vagona počelo je kada je iz prevrnute cisterne iscurio sav amonijak. Prvo su odvezeni vagoni koji se nisu prevrnuli, pa je potom pretočen amonijak iz tri cisterne koje su iskliznule, ali iz kojih nije bilo curenja, piše Blic.

Na kraju, 15. januara ove godine, uklonjena je i posljednja cisterna koja je nosila redni broj 13 iz koje je curio amonijak. Pretakanje su vršili stručnjaci azotare iz Pančeva, a prevrnuta cisterna je pod nadzorom policije upućena na ekspertizu. Očekuje se da u ovoj godini počne najavljena rekonstrukcija pruge Niš-Dimitrovgrad.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu