Društvo

EP BiH želi posao bez procedure: Zajedničke institucije ponovo u problemu sa komunalijama

Zajedničke institucije u Sarajevu i Tuzli mogle bi ostati bez struje jer nije sprovedena procedura o nabavci električne energije, upozorili su iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH. 

zajedničke institucije BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Podsjećaju da su lani proveli dva otvorena postupka javne nabavke električne energije, za koje nije dostavljena nijedna ponuda, iako su na tri adrese javnih snabdjevača upućeni zahtjevi za dostavu ponuda.

Međutim, početkom ove godine, Elektroprivreda BiH dostavlja im na potpis ugovore o snabdijevanju strujom usklađene sa odlukom Vlade Federacije BiH o povećanju cijena struje za 20 odsto, uz obavještenje da će električnu energiju isporučivati po 130 odsto većim cijenama dok se ti ugovori ne potpišu.

Pročitajte još

Takođe, iz EP BiH su ih obavijestili da će do zaključivanja ugovora Službu svrstati u grupu potrošača na rezervnom snabdijevanju, u skladu sa Zakonom o električnoj energiji FBiH, te da nakon isteka roka od 60 dana u svakom trenutku mogu i obustaviti isporuku struje.

Iz Službe preciziraju da su potom Agenciji za javne nabavke BiH uputili dopis kako da postupaju u ovom slučaju kada ponuđač, odnosno javni snabdjevač dostavi ugovore na potpis bez učešća u postupku nabavke.

Agencija im je dostavila mišljenje u kojem navode da provedu pregovarački postupak javne nabavke sa javnim snabdjevačem.

– Ja kao direktor ne mogu da potpišem ugovor bez provedene procedure, a procedura u skladu sa zakonom znači provođenje postupka javnih nabavki. Agencija za javne nabavke nam je odobrila “blažu varijantu” da možemo u pregovaračkom postupku provesti procedure nabavke. Mi smo pokrenuli postupak, obavijestili Elektroprivredu BiH da dostave ponudu, ali oni se ni tada nisu javili i mi smo morali ponišiti i taj postupak – navodi za Srpskainfo direktor Službe Dragan Šojić.

On podsjeća da su do sada mjesečno plaćali 70.000 KM za potrošenu struju u institucijama u Sarajevu, a sada bi taj iznos trebao biti veći od 100.000 KM.

Šojić navodi da su iscprili sve zakonom predviđene mogućnosti, na osnovu kojih bi zaključili ugovore o snabdjevanju strujom, zbog čega su zatražili saglasnost od Savjeta ministara BiH da potpiše ugovor o nabavci struje sa EP BiH, kako ne bi došlo do isključenja struje.

– Procedura je da se jednom godišnje potpisuju ti ugovori, ali problem je što ne možemo provesti postupak u skladu sa zakonom. Jedini koji se mogu javiti za isporuku struje se ne javljaju, nego nude da potpišemo ugovor bez provedene procedure. Nije nam ništa preostalo nego da upoznamo Savjet ministara BiH i zatražimo od njih saglasnost da, zbog specifičnosti situacije, potpišemo taj ugovor kako bismo izbjegli isključenje struje.Ugovori bi bili važeći do kraja godine – zaključio je Šojić.

Podjsetimo, Parlamentu BiH nedavno je ugašeno grijanje jer je ponuđač odustao od isporuke energenta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu