Politika

"EU SE IŽIVLJAVA NAD ZAPADNIM BALKANOM" Bećirović o novoj strategiji za proširenje Unije

Bez obzira na novu strategiju pregovora o pristupanju Evropskoj uniji ili proširenja na dosadašnji način, najvažnije je da postoji politička volja kod država članica EU za proširenjem.

"EU SE IŽIVLJAVA NAD ZAPADNIM BALKANOM" Bećirović o novoj strategiji za proširenje Unije
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Rekao je ovo za Srpskainfo direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane Zijad Bećirović, komentarišući novu strategiju EU, koju je u srijedu usvojila Evropska komisija.

Postojanje političke volje kod država članica EU za proširenjem je za Bećirovića ključno pitanje, jer bez te volje ništa ni od proširenja.

Ne zaboravimo da su Bugarska, Rumunija, pa i Hrvatska, postale članice EU, a da im se progledalo „kroz prste“. Za Bosnu i Hercegovinu je najvažnije da uredi svoje unutrašnje odnose. Mislim, da je BiH potrebna “konklava” za budućnost, na kojoj bi se okupili ključni politički akteri, a možda i ključni društveni akteri – kaže Bećirović.

Dodaje da ovako kao do sada ne ide bez obzira na novu metodologiju proširenja EU.

Bećirović smatra da EU pretjeruje i na neki način se „iživljava“ nad državama Zapadnog Balkana.

Prema njegovim riječima, ne mogu ni po kojoj osnovi države Zapadnog Balkana, sa ukupno 18 miliona stanovnika, ugroziti EU sa skoro 450 miliona stanovnika.

– Prema istraživanjima, skoro polovina članica EU u ovom trenutku ne ispunjava uslove koji se postavljaju pred države Zapadnog Balkana – upozorava Bećirović.

Foto: Olivier Hoslet/EPA
Foto: Olivier Hoslet/EPA

Odgovarajući na pitanje da li bi Hrvatska eventualno mogla da uslovljava BiH za ulazak u EU, Bećirović ističe da ona ne bi smjela tako nešto da čini.

– Posebno jer je susjedna zemlja i postoji zajednička spoljna politika EU, koju Hrvatska mora slijediti. Hrvatska, kakva je sada, ne može biti uzor nikome. Politika proširenja je na nivou EU i tu je važno da postoji politički konsenzus da se ide u proširenje. Njega u ovom trenutku nema. To se vidi na primjeru Sjeverne Makedonije i Albanije, kojima se izbjegava dodijeliti datum za početak pregovora, za početak procesa – objašnjava Bećirović.

Ističe da je to posebno nepošteno prema Sjevernoj Makedoniji i Zoranu Zaevu, koji je uradio i više nego što je bilo potrebno. Bećirović podsjeća da je Zaev napravio istorijski iskorak i da se pokazao kao lider budućnosti na Balkanu.

Bećirović napominje da Hrvatska pokušava da se miješa u unutrašnje odnose u BiH pod izgovorom zaštite Hrvata.

– To je providan izgovor, jer Hrvata, kojih ima negdje oko 15 odsto u BiH, učestvuju u vlasti na nivou BiH  sa trećinom vlasti. Tu se radi o pozitivnoj diskriminaciji. Ako su Hrvati, kao što tvrde pojedini hrvatski čelnici, diskriminisani, onda se zaista radi o pozitivnoj diskriminaciji – ocjenjuje Bećirović.

Dodaje da Hrvatska pokušava uslovljavati i Srbiju na njenom evropskom putu. Često ulazi u konflikte s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, što je, po Bećiroviću, potpuno nepotrebno i bez osnove.

– Međutim, te namjere su već osujećene u Briselu – napominje on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu