Francuska, koja blisko sarađuje sa Britanijom na prijedlogu, danas će ugostiti 30 lidera i delegacija iz otprilike 30 zemalja. Sastanak se održava u Parizu kao dio inicijative koja je prerasla u takozvanu “koaliciju voljnih”, sa ciljem da se razrade konkretne ideje.
Iako London i Pariz nedjeljama rade na planu da pošalju hiljade vojnika u Ukrajinu kako bi osigurali mogući budući prekid vatre, diplomate kažu da je sve više uvjerenja da je malo vjerovatno da će takav plan biti sproveden. Oni se udaljavaju od ideje o kopnenim snagama i pokušavaju da preoblikuju ono na čemu su radili u nešto što bi imalo više smisla – rekao je jedan evropski diplomata.
Drugi diplomata je kazao da je ideja o slanju snaga izgledala primamljivo kada je Ukrajina bila u boljoj situaciji. Ali sada, s obzirom na situaciju na terenu i trenutnu američku administraciju, to više ne izgleda veoma atraktivno – rekao je drugi
Ukrajina je dugo tvrdila da bi svaki mirovni sporazum morao da sadrži čvrste bezbjednosne garancije Zapada kako bi se spriječio još jedan ruski napad. Rusija je 2022. godine pokrenula potpunu invaziju na Ukrajinu.
Francuski predsjednik Emanuel Makron i britanski premijer Kir Starmer, koji su posetili Belu kuću prošlog mjeseca, sugerisali su da bi njihove zemlje mogle da doprinesu budućim snagama sa hiljadama vojnika. Ali do sada nisu uspjeli da dobiju bilo kakav oblik bezbjednosne “zaštitne mreže” od Vašingtona, a da nije jasno šta bi to tačno podrazumijevalo.
Moskva kaže da nikada neće pristati na prijedloge prema kojima bi države članice NATO poslale snage u Ukrajinu.
Američki predsjednik Donald Tramp, koji je iz temelja promenio američku politiku približavajući je ruskom narativu o ratu, u početku je pohvalio britanske i francuske prijedloge za slanje trupa, rekavši da vjeruje da bi Rusija mogla da pristane na to.
Ali američki zvaničnici su u poslednje vreme postali skeptičniji. U intervjuu prošle nedelje sa domaćinom podkasta Takerom Karlsonom, Trampov izaslanik Stiv Vitkof ismevao je evropske predloge, nazivajući ih “glumatanjem”.
Zvaničnici kažu da će se na sastanku u Parizu ove nedelje raspravljati o nizu tema – uključujući jačanje odbrane Ukrajine kako bi se odvratili budući napadi i načini nadgledanja ograničenih prekida vatre na moru i energetske infrastrukture, o kojima se već razgovaralo na razgovorima koje su vodile Sjedinjene Države u Saudijskoj Arabiji ove nedelje. Bezbednosne garancije su kao kontinentalni doručak sa 1.000 malih jela. Na kraju, sve će zavisiti od iskrenosti o prekidu vatre, a ja nisam optimista – rekao je jedan visoki evropski zvaničnik.
Jedan visoki evropski zvaničnik odbrane dodao je da, iako fokus više nije na ideji evropskih snaga na terenu, to ne znači da neke zemlje neće poslati trupe u Ukrajinu kako bi pružile obuku ili drugu podršku.
U dokumentu za samit spominje se mogućnost “snaga za osiguranje stabilnosti”Čak i ako se trenutno ne smatra vjerovatnim da će biti raspoređene značajne evropske snage, planiranje se nastavlja kako bi se držale sve opcije otvorenima. Konceptualni dokument pripremljen za samit, u koji je Rojters imao uvid, pominje mogućnost budućih snaga koje bi osigurale stabilnost u Ukrajini “kao dio mirovnog sporazuma i uz podršku Sjedinjenih Država”.
Francusko predsjedništvo je saopštilo da su američki zvaničnici, u razgovorima sa Francuzima, pokazali interesovanje za snažan evropski doprinos nakon što se postigne trajni prekid vatre. Britanski premijer Starmer rekao je prošle nedjelje da se vojni planeri trenutno fokusiraju na zaštitu ukrajinskog vazdušnog prostora, teritorijalnih voda i granica, piše Indeks.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu