Hronika

Evo kada počinje suđenje Zeljkoviću i saučesnicima: Ako dokažu krivicu bivši direktor IJZ građanima mora vratiti 335.000 KM

Okružni sud u Banjaluci odredio je datum početka suđenja Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženima u predmetu “Korona ugovori”.

Evo kada počinje suđenje Zeljkoviću i saučesnicima: Ako dokažu krivicu bivši direktor IJZ građanima mora vratiti 335.000 KM
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Zeljković će se tako u sudnici pojaviti 29. decembra ove godine. Izvor Srpskainfo iz pravosuđa objasnio je kako se radi o statusnoj konferenciji.

– Na ovom ročištu tužilaštvo i odbrana bi trebali objaviti redoslijed izvođenja dokaza i saslušanja svjedoka, te najaviti koliko ročišta će im trebati za izvođenje dokaza – naveo je izvor iz pravosuđa.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ukoliko se Zeljkoviću dokaže krivica, moraće u budžet vratiti 335.000 maraka koliko je Republičko javno tužilaštvo procijenilo da je prvooptuženi napravio štetu zloupotrebama službenog položaja.

Nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih, koje je u ime Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, provodio po prethodnom dogovoru sa optuženima, Branislav Zeljković pribavio je tako sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM.

Istovremeno optuženom Saši Markoviću i „Travel for fun“ d.o.o Banjaluka omogućena je zarada u iznosu od 578.780 , Slavku Bojiću i “Procontrol” d.o.o.Banjaluka u iznosu od 241.562,50 KM i Saniju Crljiću i „Sineks laboratorija“ d.o.o. Banjaluka u iznosu od 28.700 KM.

Zeljkovića se tereti za produženo krivično djelo zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja, te krivična djela primanje mita.

Harač

Optuženi Saša Marković, vlasnik turističke agencije “Travel for fan”, potvrdio je tokom saslušanja u tužilaštvu da je častio optuženog Branislava Zeljkovića po “tarifi” 9 maraka za svako odijelo koje je nabavljao Institut za javno zdravstvo RS.

FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Prema navodima iz optužnice, Marković je u periodu od aprila 2020. godine do marta 2021. godine Zeljkoviću isplatio najmanje 250.000 maraka na ime kupovine odijela. Predaje novca, po naredbi Zeljkovića, izvršene su u prostorijama Ujedinjene srpske.

Upravo zbog ovih radnji, Zeljković se osim za najteži oblik zloupotrebe službenog položaja tereti i za primanje mita.

Iako je znao da odijela nemaju potrebne sertifikate, Zeljković je od Markovića tražio da ovakva odijela isporučuje Institutu za javno zdravstvo RS.

Pročitajte još

Direktor “Procontrol” d.o.o. Banjaluka Slavko Bojić, optužen je za krivična djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju i zloupotreba u postupku javne nabavke, dok je bivši direktor „Sineks laboratorija“ d.o.o. Sani Crljić optužen za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju.

Direktor „Travel for fun“ d.o.o Banjaluka Saša Marković tereti se za krivična djela davanje mita i zloupotreba u postupku javne nabavke, a direktor „Promeding“ d.o.o. Laktaši, Dragan Dubravac za produženo krivično djelo zloupotreba u postupku javne nabavke.

Tužilaštvo Republike Srpske tereti Zeljkovića za najteži oblik zloupotrebe službenog položaja, za koji je zaprijećena zatvorska kazna do 15 godina zatvora. Zeljković je uhapšen 16. septembra prošle godine i u pritvoru je proveo pet mjeseci.

Čovjek iza zatvorskih rešetaka
FOTO: SHUTTERSTOCK

Prema navodima optužnice, koja broji pet tačaka, Branislav Zeljković se tereti da je, kršeći procedure javnih nabavki i primjenjujući pregovarački postupak bez obavještenja o javnoj nabavci i direktni sporazum za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača, po cijenama višestruko većim od nabavnih, najgrublje zloupotrebio svoj položaj i ovlaštenja direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, te na na taj način za sebe i optužene pribavio imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu od preko milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka.

Krivicu Zeljkovića i drugih optuženih, Republičko javno tužilaštvo dokazuje sa preko dvije hiljade materijalnih dokaza, 70 svjedoka i petoro vještaka.

O kakvim razmjerama korupcije se radilo u konkretnom slučaju govore navodi tužilaštva da je u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski prema Institutu za javno zdravstvo uvećavana za 1.553,49 odsto, medicinskih zaštitnih odijela za 351,38 odsto, a termalnih kamera za 198,30 odsto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu