Hronika

"UO imao primjedbi na zakonitost javnih nabavki u Institutu" Nastavljeno suđenje Branislavu Zeljkoviću i drugima u predmetu „Korona ugovori“ (FOTO)

Većina članova Upravnog odbora Instituta za javno zdravstvo RS na sastanku održanom u junu 2020. godine imala je primjedbi na zakonitost javnih nabavki u ovoj instituciji.

BRANISLAV ZELJKOVIC SUDJENJE
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ovo je danas izjavio bivši predsjednik UO Instituta Stanislav Palija u nastavku suđenja Branislavu Zeljkoviću i drugima u predmetu „Korona ugovori“ koje optužnica tereti za zloupotrebe u postupcima javnih nabavki zaštitne i medicinske opreme tokom pandemije virusa korona u Republici Srpskoj.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Palija je kao svjedok Republičkog javnog tužilaštva, precizirao da je Dopuna plana nabavki za Institut, koja je bila na dnevnom redu UO u junu 2020. godine, bila suprotna Zakonu o javnim nabavkama, nakon čega je Zeljković povukao ovu tačku, uz obrazloženje da će je dostaviti naknadno, ali to se nije dogodilo.

– Primjedba Upravnog odbora odnosila se na to što se plan javnih nabavki retroaktivno usvaja, što nije bilo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, ali o ovoj tački se nije ni raspravljalo jer je Zeljković povukao – objasnio je Palija.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

On je istakao da su se primjedbe UO odnosile i na vrste postupaka, odnosno u dostavljenom izvještaju i tabelama bile su zbirno navedene nabavke i iznosi koji ne odgovaraju dozvoljenim iznosima za direktne sporazume.

Palija se prisjetio kako su u Institutu objasnili da su to zbirni iznosi, jer je bilo više sporazuma.

– Stav Upravnog odbora bio je da je to ipak trebalo drugačije predstaviti- izjavio je bivši predsjednik UO Instituta, a danas v.d. zamjenika predsjednika UO u ovoj instituciji.

Palija je odgovarajući na pitanja republičkog javnog tužioca Gorana Glamočanina ispričao da se UO nakon proglašenja pandemije, nije sastajao u periodu od marta do juna 2020. godine, te da nije imao kontakte sa Zeljkovićem.

FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Jadranka Ivanović, advokat prvooptuženog Zeljkovića, iznijela je niz primjedbi prevashodno na, kako je rekla, neravnopravan položaj odbrane u odnosu na onaj koji je imalo tužilaštvo tokom ispitivanja Palije.

Ivanovićka je prigovorila i iskazu svjedoka dodavši da je Palija po statutu takođe mogao sazvati sjednicu Upravnog odbora.

Advokat je upitala svjedoka i da li je tačno da ga je Zeljković kontaktirao video linkom i telefonskim pozivom u periodu mart- jun 20202. godine, a da je svjedok bio nedostupan.

Palija je na to odgovorio da se ne sjeća poziva, ali da je znao biti odsutan jer je kao hirurg zaposlen u Zavodu „Dr. Miroslav Zotović“.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Branislav Zeljković uhapšen je u septembru 2021. godine, a u pritvoru je proveo pet mjeseci nakon čega je pušten da se brani sa slobode, kao i ostali optuženi u ovom predmetu.

Republičko javno tužilaštvo u septembru prošle godine podiglo je optužnicu protiv Zeljkovića i ostalih u predmetu “Korona ugovori” zbog zloupotrebe službenog položaja u postupcima javnih nabavki za vrijeme pandemije. Osim bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo RS, optužnicom su obuhvaćeni Saša Marković, Slavko Bojić, Sani Crljić i Dragan Dubravac.

Ukoliko se dokaže krivica optuženih, Republičko javno tužilaštvo zatražilo je da se od optuženih oduzme imovinska korist u iznosu većem od milion maraka. Tako će u slučaju dokazivanja krivice, od Zeljkovića biti oduzeto 335.000 maraka, Bojića 241.500 maraka, Crljića 28.000 maraka, a Saše Markovića 578.000 maraka.

Pročitajte još

Prema navodima iz optužnice Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, optuženi Saša Marković je u periodu od aprila 2020. godine do marta 2021. godine Branislavu Zeljkoviću isplatio najmanje 250.000 maraka na ime kupovine odijela.

Predaje novca, po naredbi Zeljkovića, obavljene su u prostorijama Ujedinjene Srpske, čiji je Zeljković funkcioner.

Upravo zbog ovih radnji, Zeljković se osim za najteži oblik zloupotrebe službenog položaja tereti i za primanje mita.

FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Iako je znao da odijela nemaju potrebne sertifikate, Zeljković je prema navodima iz optužnice, od Markovića tražio da ovakva odijela isporučuje Institutu za javno zdravstvo RS.

Direktor “Procontrol” d.o.o. Banjaluka Slavko Bojić, optužen je za krivična djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju i zloupotreba u postupku javne nabavke, dok je bivši direktor „Sineks laboratorija“ d.o.o. Sani Crljić optužen za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu