Ako Senat potvrdi, sljedeća osoba čiji potpis krasi američku papirnu valutu biće obožavatelj ekosistema digitalnih valuta koji će zamjeniti konvencionalni finansijski sistem.
Besent vodi “Key Square Group”, makro investicionu firmu. Radio je za istaknutog investitora Džordža Soroša prije tri decenije i, prema “The Wall Street Journal” magazinu, bio je „jedna od pokretačkih snaga” iza čuvene opklade Sorošovog menadžmenta fonda – koja je donijela više od milijardu dolara profita – da će britanska funta propasti. Bitkoin (BTC) i kriptovalute u cjelini su mu sada na vidiku.
– Bio sam uzbuđen zbog Trampovog zagrljaja kriptovaluta i mislim da se to vrlo dobro uklapa u republikansku stranku, njen etos. Kripto je sloboda i kriptoekonomija je tu da ostane – rekao je on u intervjuu za “Fox Business” u julu.
„Kripto dovodi mlade ljude, ljude koji nisu učestvovali na pijacama.”
Polimarket trgovci su se kladili da je on prednjačio. U jednom trenutku, izvršni direktor “Cantora Ficdžeralda”, Hauard Lutnik, takođe je smatran jednim od njih, ali je na kraju izabran za sekretara za trgovinu. Lutnik se takođe bavio digitalnom imovinom, pomažući izdavaocu stabilnih coin-a Tetheru da upravlja ogromnim zalihama američkih trezora koji podržavaju svoj stabilni coin 2021 USDT.
Ministarstvo finansija SAD je glavna agencija za kreiranje ekonomske politike u saveznoj vladi. Sprovodi poresku politiku, upravlja nacionalnim dugom, vodi finansijske regulatore, kontroliše sankcije i vodi ekonomsku diplomatiju. Dok američki trgovinski predstavnik preuzima vodeću ulogu u pogledu carina, ministar finansija obično igra centralnu ulogu i po tom pitanju.
Besent (62) je osnivač investicione firme “Key Square Capital Management”. Od 2011. do 2015. godine bio je glavni investicioni direktor Sorošovog fonda za upravljanje Džordža Soroša. Živi prvenstveno u Čarlstonu.
Besent se pojavio pored Donalda Trampa u predizbornoj kampanji, a novoizabrani predsjednik ga je nazvao „jednim od najbriljantnijih ljudi na Volstritu“. On je impresionirao novoizabranog predsjednika, prema Trampovim saradnicima, svojim javnim predviđanjima da će berza pasti ako potpredsjednica Kamala Haris pobedi na izborima. Dugogodišnji saveznici investitora vodili su kampanju iza kulisa kako bi ubjedili Trampa da ga izabere za funkciju Trezora. Među njegovim pristalicama bio je i Lari Kudlou, koji je vodio Nacionalni ekonomski savet tokom Trampovog prvog mandata. Sa svoje strane, Besent je ovog meseca napisao članak u “TWJ” u kojem je odbacio grupu nobelovaca koji su upozorili da će Trampova ekonomska agenda naštetiti američkoj ekonomiji.
Proteklih nekoliko dana „dokazuje da tržišta nedvosmisleno prihvataju ekonomsku viziju Trampa 2.0“, napisao je Besent. „Tržišta signaliziraju očekivanja većeg rasta, manje volatilnosti i inflacije i revitalizovane ekonomije za sve Amerikance. Trampovi savetnici su rekli da su primili na znanje ovo mišljenje.
Dok su Besentove akcije porasle među nekim Trampovim savjetnicima, neki saveznici novoizabranog predsjednika pokušali su da ga potkopaju. Oni su osporavali njegov rad za Soroša i tvrdili da nije učinio dovoljno da odbrani Trampovo obećanje da će uvesti oštre tarife. Besent je kasnije napisao članak za “Fox News” u kojem je argumentovao ekonomski argument za tarife, odbacujući tvrdnje ekonomista da će one podići cijene za potrošače.
To nije bilo dovoljno da pokoleba bilo koga u Trampovoj orbiti. U subotu je milijarder Ilon Mask podržao Besentovog vodećeg protivnika za taj posao, Hauarda Lutnika, generalnog direktora kompanije za finansijske usluge “Cantor Ficdžerald”. Lutnik, Mask je napisao na svojoj platformi za društvene mreže “Iks”, „će sprovesti promjenu“. Besent je, tvrdi on, bio “uobičajeni izbor”. Mask je bio uz Trampa u Mar-a-Lagu od izbora, savetujući ga o osoblju, uključujući i koga bi trebalo da izabere za ministra finansija, prenosi SEEbiz.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu