Međutim, kada se uzme u obzir (ne)učinak Parlamentarne skupštine BiH, riječ je o poprilično skupom “odmoru”.
U zemlji u kojoj većina građana krajem mjeseca prevrće novčanike i računa svaku marku, Parlamentarna skupština BiH ne želi rizikovati neprospavanu noć za svoje izabrane predstavnike.
Pa tako, da bi sve bilo na nivou, raspisana je nova javna nabavka za hotelski smještaj za one poslanike i delegate koji, zbog udaljenosti većih od 80 kilometara, nakon sjednica ne stignu kući, pa prespavaju u Sarajevu ili Istočnom Sarajevu.
Uslovi su jasni – hoteli moraju biti na navedenom području i kategorisani sa tri ili više zvjezdica.
Usluga uključuje noćenje u jednokrevetnoj sobi s doručkom i uračunatom boravišnom taksom.
Poželjno je da hoteli imaju parking, ali dodatni luksuz – spa centri, masaže, minibar – zasad nisu na spisku.
Procijenjena vrijednost smještaja za dvije godine iznosi 85.470 KM bez PDV, odnosno 100.000 KM s porezom.
Ugovor će biti zaključen s više ponuđača, a hoteli koji žele da ugošćuju parlamentarce već sada mogu pripremati svoje ponude.
Ipak, da budemo realni – sjednice oba doma Parlamenta BiH nisu baš česta pojava, a ni broj poslanika i delegata koji dolaze iz udaljenijih mjesta nije naročito velik. Teško je, stoga, ne postaviti logično pitanje: da li je ovaj trošak opravdan?
Ako se rad u Parlamentarnoj skupštini BiH mjeri brojem donesenih zakona, učestalošću zasjedanja i prisustvom poslanika ili delegata, dobar dio njih bi, umjesto hotelske sobe s doručkom, jedva zaslužio toplu čajnu kuhinju.
Građani, koji ovaj “smještajni aranžman” finansiraju iz vlastitog džepa, svakako imaju pravo znati zašto plaćaju noćenje onima koji im već godinama duguju rezultate, odgovornost i prisustvo na radnom mjestu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu