Napad je, kako navode vazduhoplovne snage Ukrajine, uključio razne druge vrste projektila kojima je na meti bila ključna infrastruktura.
– Ruske snage su između 5.00-7.00 ujutro 21. novembra napale grad Dnjepar, pogađajući preduzeća i ključnu infrastrukturu. Napad je uključio ICBM lansiran iz ruskog regiona Astrahan, aerobalističku raketu Kh-47M2 ispaljenu iz mlaznjaka MiG-31K u Tambovskoj oblasti i sedam krstarećih raketa Kh-101 koje su lansirali bombarderi Tu-95MS u blizini Volgogradske oblasti – navodi se u saopštenju, prenio je “Kijev post”.
Tvrdnje da je Rusija upotrebila ICBM još nisu potvrđene. U međuvremenu se pojavio navodni snimak rakete, ali on nije nezavisno potvrđen kao autentičan.
❗️Reportedly, this is footage from the Russian attack on Dnipro this morning. Six warheads of an intercontinental ballistic missile hit the city.
Please turn the sound on. This is what Ukrainians endure.
‼️First combat use of an intercontinental ballistic missile in history. pic.twitter.com/KdJnV3x48Z
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 21, 2024
Kremlj odbio da komentariše
Kremlj je odbio da komentariše optužbe za upotrebu ICBM u napadu na Ukrajinu.
Portparol Dmitrij Peskov nije imao “ništa da kaže” oko toga-
– To je pitanje za našu vojsku – rekao je on novinarima, prenio je CNN.
Prijetnja eskalacije
Ako su ukrajinske optužbe tačne, to bi značilo da je Rusija prvi put tokom rata upotrebila to oružje dugog dometa.
Prema “Gardijanu”, ovo je prvi put da se u sukobu pominje upotreba oružja koje gađa ciljeve na velikoj udaljenosti i koje može da nosi konvencionalno ili nuklearno punjenje.
Napad je usledio nakon što je Ukrajina ove nedjelje iskoristila američke i britanske rakete za napade na ciljeve unutar Rusije, što je Moskva mjesecima upozoravala kao potencijalnu eskalaciju, prenio je Rojters.
Bajden je prethodno dao Kijevu “zeleno svijetlo” za upotrebu dalekometnog američkog oružja, nakon čega je Rusija izmjenila svoju nuklearnu doktrinu a strahovi od eskalacije skočili.
Šta je ICBM?
Interkontinentalni balistički projektil (ICBM) je dalekometno oružje koje se ispaljuje u svemir i potom ispušta bojevu glavu – ili bojeve glave – koje ponovo ulaze u atmosferu da bi se obrušile na svoju metu.
Smatra se da ICBM imaju minimalni domet od 5.500 kilometara, ali neke verzije mogu da odu znatno dalje, preko 9.000 kilometara, prema Centru za kontrolu naoružanja i neproliferaciju.
ICBM se mogu lansirati sa silosa ili mobilnih lansirnih vozila i mogu da imaju čvrsto ili tekuće gorivo. Smatra se da su oni na čvrsto opasniji jer mogu da se premeštaju i lansiraju mnogo brže od onih na tečno gorivo.
Prvu ICBM raketu lansirao je SSSR 1857. SAD su to uradile 1959.
Stavljanje ICBM u borbeni položaj
Rusija je u decembru 2022. objavila snimke prikazuju postavljanje interkontinentalnih balističkih raketa Jars (ICBM) u borbeni položaj. Snimak koji je objavljen 14. decembra pokazuje postavljanje velike ruske rakete “jars” u silos u vojnom kompleksu Кozelsk u Кaluškoj oblasti jugozapadno od Moskve.
Kako je tada navedeno, interkontinentalna balistička raketa dometa 12.000 kilometara postavljena je u lansirnu rampu silosa koristeći specijalnu jedinicu za transport i utovar.
“Jars” je unapređena verzija prethodnog Topol-MR, piše Blic.
Moskovski institut za termotehniku razvio je SS-29, kako je raketa poznata na Zapadu, koji je prvo testiranje imao 2007. Može biti spremna za lansiranje za sedam minuta i bude ispaljena sa pripremljene lokacije, prilagođene garaže sa kliznim krovom ili nepripremljene pozicije tokom raspoređivanja na terenu.
Opsežne vježbe ruskih nuklearnih snaga
Rusija je u oktobru pokrenula opsežne vježbe svojih nuklearnih snaga koje uključuju probna ispaljivanja projektila u simulaciji uzvratnog nuklearnog napada. Vježbe je sprovela čitava trijada, dakle obavljena su lansiranja raketa s nuklearnom bojevom glavom s kopna, s podmornica i iz aviona.
– Vježbe su uključivale probno ispaljivanje interkontinentalne balističke rakete (ICBM) na poluostrvo Kamčatka, te drugih ICBM raketa s nuklearnih podmornica. Vojska je takođe izvela vježbe lansiranja krstarećih projektila dugog dometa sa strateških bombardera Tu-95 – kako je tada naveo poznati hrvatski fizičar i stručnjak za nuklearnu energiju Tonči Tadić na “Fejsbuku”.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je tada da je interkontinentalni balistički projektil “jars” lansiran na poluostrvo na Dalekom istoku.
Balističke rakete “sineva” i “bulava” ispaljene su s podmornica, a krstareće rakete ispaljene su iz strateških bombardera.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu