Magazin

Evo šta vam je potrebno: Kako da pripremite automobil za zimu

Zima je po pravilu najnezgodniji period po zdravlje automobila.

Evo šta vam je potrebno: Kako da pripremite automobil za zimu
FOTO: FOTO: HUBBARDAUTOCENTER YOUTUBE

Hladnoća, snijeg, so i voda spadaju u posebno agresivne uslove koji utiču na propadanje vaših četvorotočkaša.

 Da biste, koliko je to moguće, umanjili neprijatnosti koje ovo godišnje doba nosi, potrebno je vašeg ljubimca dobro pripremiti.

Odbrana od soli na putevima

– Popravite sva oštećenja na limu, makar se radilo samo o ogrebanom laku – kaže automehaničar Aleksandar Mitrović.

– Takođe, obavezno provjerite i prema potrebi obnovite zaštitu donjeg dijela vozila. Kada krenu mrazevi i snjegovi, vjerovatno je da će vaše vozilo doći u kontakt sa solju. Slana smjesa se zavlači u sve pore automobila i pri tome ne strada samo izgled, već i oni dijelovi od kojih zavisi bezbijednost. Za temeljno pranje šmrkom u samouslužnim perionicama možete proći sa 100-150 dinara, a pomoći će da vam automobil ne ode na otpad prije vremena.

– Ako je dijelove izduvnog sistema napala korozija, zamijenite ih prije nego što vas dovedu u nepriliku na ulici. Obavezno provjerite i kočioni sistem vozila. Mnogi to ne znaju, ali ulje za kočnice starije od dvije godine potrebno je zamijeniti zbog mogućnosti upijanja vlage!

Ne dozvolite da se vrata ili brave zamrznu

– Kedere, odnosno zaptivke vrata i poklopaca na vozilu premažite glicerinom da se ne bi zamrzli, a brave isprskajte i antikorozivnim sprejom za podmazivanje – kao što je npr. WD 40. Ako vaše vozilo ima antenu na automatsko sklapanje, premažite je sredstvom protiv smrzavanja, ili jeftinije – tankim slojem ulja. Važno je da ovaj postupak ponavljate sve dok traje zima – objašnjava automehaničar Mitrović.

Bezbijedna vidljivost i zimi

– Dobra vidljivost je jedan od osnovnih preduslova za bezbijednu vožnju, što zimi nije lako ostvariti. Provjerite ispravnost sistema za grijanje i provjetravanje, klima-uređaj i grejače zadnjeg stakla kako biste izbjegli probleme zamagljivanja. Pomoći će i povremeno premazivanje stakala sredstvom protiv zamagljivanja. Čistoća se naravno podrazumjeva, jer se na zaprljanom staklu lakše kondenzuje para. U ove mjere predostrožnosti spada i zamjena istrošenih metlica brisača. U vodu za pranje vjetrobrana, umjesto sredstva protiv smrzavanja, možete da sipate i daleko jeftiniji alkohol ili špiritus. Ne zaboravite da odmah nakon toga aktivirate uređaj za prskanje kako bi sredstvo protiv zamrzavanja prošlo do prskalice, kroz cijelu instalaciju – savjetuje majstor Aleksandar.

Riješite problem startovanja motora

– Najčešći problem koji zimi muči vozače je teško startovanje motora. Da biste izbjegli nerviranje, proverite nivo elektrolita u akumulatoru i, ako je potrebno, dolijte destilovanu vodu. Takođe, morate zamijeniti akumulator ako pokazuje i najmanji znak slabosti. Električni priključci moraju da budu čisti, a njihovi spojevi sa dobrim i potpunim naleganjem. Kod benzinaca provjerite svjećice i kablove, a dizelašima dodajte zimske aditive za gorivo da se nafta ne bi zgusnula na hladnoći. Posebnu pažnju obratite na razvodnik paljenja, jer jedva uočljive naprsline mogu da naprave ozbiljne probleme u radu motora, kada se u njima nakupi vlaga.

Brinite se o motoru

– Motor sam po sebi ne zahtjeva posebne provjere, ali se sipanje antifriza podrazumjeva, kao i to da stepen viskoziteta ulja mora da bude u skladu s uputstvom proizvođača vozila. Provjerite stanje i zategnutost klinastih kaiševa za pogon agregata motora. Ako prečišćivač vazduha raspolaže podešavanjem ljeto-zima, podesite ga na odgovarajući režim. Ne zaboravite da postavite zimsku masku da biste olakšali motoru da dostigne radnu temperaturu.

Postavite zimske gume i lance

– Poželjno je da bar na pogonskim točkovima imate zimske pneumatike, a ako planirate duža putovanja, ovo shvatite kao obavezu. Idealno je da od jeseni do proljeća imate gume sa M+S profilom. Onima koji planiraju zimovanje obavezno preporučujem lance za snijeg. Za vožnju izvan grada takođe nije zgoreg u prtljažniku nositi ašovčić, džak sa pijeskom i rezervnu obuću – kaže majstor.

Pošaljite automobil na odmor tokom zime

– Ako ne namjeravate da koristite automobil duže vrijeme – izvadite akumulator i dopunite ga prije sljedeće upotrebe. U slučaju veoma dugog mirovanja, akumulator dopunjavajte jednom mjesečno, a prijaće mu i da ga povremeno opteretite priključivanjem nekog električnog uređaja, priča majstor Aleksandar.

– Ni slučajno ne smijete da uključujete motor vozila koje zimi dugo miruje radi zagrijavanja na parkingu, jer biste na taj način prouzrokovali samo štetu – nikako korist.

Iako vam se možda zavrtilo u glavi nakon ovog spiska, imajte na umu da je većina ovih savjeta direktno vezana za bezbijednost u saobraćaju, a kao što već i sami znate – život nema cijenu.

Osim toga, ove mjere će doprinijeti da vaš auto jednog dana kao polovnjak vrijedi više, a broj posjeta servisu i prodavnicama rezervnih dijelova biće manji, što će kompenzovati troškove zimskih priprema, piše Alo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu