Digitalna Srpska

Evropska komisija OTVORILA POSTUPAK protiv Instagrama i Fejsbuka "Meta ne poštuje svoje obaveze prema obmanjujućim reklamama i dezinformacijama"

Evropska komisija saopštila je danas da je otvorila formalni postupak povodom sumnje da je kompanija Meta, vlasnica društvenih mreža Instagram i Fejsbuk, prekršila evropski Akt o digitalnim uslugama (DSA) tako što nije valjano kontrolisala dezinformacije i umanjila rizike vezane za uticaj tih mreža na "građanski diskurs i izborne procese".

Društvene mreže i aplikacije
FOTO: OLEKSANDR P/PEXELS

EK je stvorila sredstva za odbranu evropskih građana od dezinformacija i manipulacija od strane trećih zemalja. Ako sumnjamo na kršenje pravila, mi delamo – rekla je predsjednica EK Ursula fon der Lajen i dodala da su ta pravila naročito važna za vrijeme demokratskih izbora.

– Odbrana naših demokratije je zajednička borba zemlja članica EU – istakla je Fon der Lajen.

Pročitajte još

EK je navela u saopštenju da sumnja da Meta ne poštuje svoje obaveze prema obmanjujućim reklamama, kampanjama dezinformacija i “koordinisanom neautentičnom ponašanju”, kao i da bi širenje takvog sadržaja moglo da predstavlja rizik po “građanski diskurs, izborne procese, osnovna prava i zaštitu potrošača”.

Ursula fon der Lajen
FOTO: OLIVIER HOSLET/EPA

Predmet istrage će biti i algoritam Mete kojim preporučuje svojim korisnicima politički sadržaj, kao i nedostupne alatke kojom bi Meta, uz pomoć treće stranke, vršila “efikasni monitoring građanskog diskursa i izbora”, prenosi Telegraf.

Meta već ima takvu alatku “CrowdTangle”, koja omogućava istraživačima, novinarima i civilnom društvu praćenje izbora, ali je počela da je gasi postepeno, što je protivno smernicama EK za velike internet platforme, odnosno one koje imaju više od 45 miliona mjesečnih korisnika, a u saopštenju se napominje da bi uoči izbora takve alatke trebalo da budu ojačane.

Dodaje se da postoji sumnja da Metin mehanizam koji omogućava korisnicima Fejsbuka i Instagrama i da prijave nezakonit sadržaj nije u skladu sa DSA, kao i da ta kompanija nema efikasan sistem za provjeravanje žalbi korisnika povodom odluka platformi o uređivanju sadržaja.

EK je navela da traži od Mete da joj u roku od pet radnih dana odgovori šta će učiniti povodom zahtjeva za punu saradnju i pružanje “svih neophodnih informacija” potrebnih za sprovođenje procjene, poslije koje će slijediti istraga, koja može uključivati traženje dodatnih informacija, sprovođenje intervjua i inspekcija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu