Kompanija Epl je kažnjena novčanom kaznom od 500 miliona evra zbog App Store-a, dok je Meta kažnjena sa 200 miliona evra zbog načina na koji je tretirala korisničke podatke.
– Imamo obavezu da štitimo prava građana i inovativnih preduzeća u Evropi – napisala je komesarka Hena Virkunen u saopštenju.
Obje kompanije burno su reagovale.
Iz Mete optužuju EU za „pokušaj da onemogući uspješna američka preduzeća”, a iz Epla tvrde da su „nepošteno na meti”.
Kazne su manje od nekih koje je EU do sada izricala, ali, s obzirom na pojačane ekonomske tenzije sa Amerikom, i dalje rizikuju da razgneve američkog predsednika Donalda Trampa.
Amerika je uvela carine od 10 odsto na uvoz robe iz EU, koju je Tramp optužio za „eksploataciju” SAD.
Arijana Podesta, portparolka EU, kaže da su to dve „potpuno odvojene” teme.
– Ovo se tiče sprovođenja zakona, a ne trgovinskih pregovora – rekla je.
Kolačići i aplikacije
Evropska komisija, izvršno telo EU, prošle godine je pokrenula istrage protiv obje kopmpanije po novom zakonu donijetom radi promovisanja fer odnosa u tehnološkom sektoru, nazvanom Akt o digitalnim tržištima (DMA).
Epl je bio pod istragom zbog njegovog App Store.
Komisija navodi da je Epl bio u obavezi da korisnicima i programerima aplikacija slobodno ponudi alternativne prodavnice aplikacija – i tvrdi da je ova kompanija prekršila tu obavezu.
Kazna određena Meti, u čijem su vlasništvu Fejsbuk, Instagram i Vocap, odnosi se na način na koji je rukovala „kolačićima” – dijelovima koda ugrađenim u veb-sajtove koji prikupljaju informacije o korisnicima.
Meta, na čijem je čelu Mark Zekerberg, uvela je model „prihvatite saglasnost ili platite” na Fejsbuku i Instagramu, što je značilo da su korisnici morali da biraju između toga da dozvole ‘kolačiće’, odnosno da ih algoritam ‘prati’, ili da plaćaju mjesečnu pretplatu.
Komisija navodi da ovaj model ne omogućava korisnicima da dobrovoljno pristanu na korišćenje njihovih podataka.
U oba slučaja, Komisija navodi da veličina kazne uzima u obzir „ozbiljnost i trajanje nepoštovanja pravila”.
Obje kompanije imaju 60 dana da se usaglase, u suprotnom postoji rizik od nove kazne.
– Kompanije Epl i Meta nisu ispunile propisane zahtjeve jer su sprovodile mjere koje pojačavaju zavisnost poslovnih korisnika i potrošača od njihovih platformi – rekla je komesarka Terezija Ribera.
– Kao rezultat toga, preduzeli smo čvrste, ali uravnotežene mjere sprovođenja zakona protiv obje kompanije, zasnovane na jasnim i predvidivim pravilima – dodala je ona.
Epl je saopštio da je Komisija donijela „niz odluka koje su loše po privatnost i bezbjednost njihovih korisnika, loše po proizvode i primoravaju ih da „besplatno dijele njihovu tehnologiju”.
Optužuju Evropsku komisiju i da je „promijenila pravila igre” tokom njihovih sastanaka.
Ova odluka znači da kineske i evropske kompanije mogu da posluju prema drugim standardima u odnosu na američka preduzeća, kažu iz Mete.
– Ovo nije samo kazna, činjenica da nas je Komisija primorala da promijenimo poslovni model u suštini nam nameće namet od nekoliko milijardi dolara i time pružimo manje kvalitetnu uslugu – piše u saopštenju.
Epski spor
Kazne su relativno male s obzirom na ogromne svjetske prihode ovih tehnoloških kompanija.
Gugl je u septembru 2024. kažnjen sa 2,4 milijarde evra.
Međutim, ove najnovije su značajne u kontekstu trenutne ekonomske situacije u svijetu.
U februaru je Trampova adminstracija kritikovala regulative EU i Velike Britanije prema američkim tehnološkim firmama.
– Današnje odluke su važne jer potvrđuju da se Evropska komisija neće povući – rekla je En Vit, profesorka prava na poslovnoj školi EDHEC u Francuskoj, za BBC.
Spor nije toliko vezan za suštinska antimonopolska načela, s obzirom na to da i američka vlada podiže tužbe protiv velikih tehnoloških kompanija, optužujući ih za monopol, dodala je ona.
Ipak, problem je, objašnjava ona, više u tome što evropske institucije govore američkim kompanijama kako da se ponašaju, čak i ako su odluke ograničene na evropsko tlo.
Jedna kompanija koja je zadovoljna presudom protiv Epla je Epic Games, proizvođač popularne igre Fortnajt.
Oni su vodili dugotrajan spor oko distribucije njihovih aplikacija na Epl uređajima.
Ova presuda je „odlična vijest za programere koji prave aplikacije širom svijeta”, napisao je Tim Svini, izvršni direktor Epic Games-a.
Pozvao je Ameriku da usvoji sličan zakon koji bi omogućio programerima da distribuiraju aplikacije bez korišćenja Eplove onlajn prodavnice koja naplaćuje naknade za korišćenje platforme, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu