Svijet

Evropski sud dao ZAVRŠNU RIJEČ: Hrvatska mora da PLATI ODŠTETU žrtvi prostitucije

Evropski sud za ljudska prava pravosnažno je naložio Hrvatskoj da 31-godišnjoj S.M. iz Zagreba isplati 5.000 evra na ime nematerijalne štete jer joj, kao žrtvi prostitucije, domaći pravosudni organi nisu obezbijedili odgovarajuću pravnu zaštitu, uslJed loše sprovedene istrage.

Evropski sud dao ZAVRŠNU RIJEČ: Hrvatska mora da PLATI ODŠTETU žrtvi prostitucije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Veliko vijeće ovog suda odbilo je žalbu Hrvatske i potvrdilo prvostepenu presudu iz jula 2018. godine, kojom je utvrđeno da je ta država u odnosu na S.M, u proceduralnom smislu, povredila zabranu ropstva/zabranu prinudnog rada, propisanu Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Sud smatra da je u ovom slučaju bilo propusta u istrazi protiv bivšeg policajca za kojeg je S.M. tvrdila da ju je primoravao na prostituciju, nakon čega je zbog nedostatka dokaza, oslobođen od optužbi. Takođe je primijetio da je u Hrvatskoj postojao odgovarajući zakonski okvir za kriminalizaciju trgovine ljudima i prisilne prostitucije u Hrvatskoj, ali da je usljed propusta u istrazi došlo do povrede proceduralnog dijela člana četiri Konvencije koji zabranjuje ropstvo odnosno prinudni rad.

Zahtjev S.M. za materijalnu odštetu i troškove postupka Evropski sud je odbio. Hrvatsko pravosuđe tokom krivičnog postupka protiv optuženog za prisiljavanje S.M. na prostituciju, prema viđenju Evropskog suda, nije saslušalo sve potencijalne svjedoke ni izvelo druge neophodne dokaze.

Zaključivanjem da je žena dobrovoljno pružala seksualne usluge, na osnovu čega su oslobodili optuženog, prema stavu suda u Strazburu, hrvatski sudovi su propustili da uzmu u obzir međunarodne zakone o trgovini ljudima prema kojima saglasnost žrtve nije relevantna.

S.M. je u septembru 2011. godine podnijela krivičnu prijavu protiv bivšeg policijskog službenika jer ju je, kako je tvrdila, primoravao na prostituciju više od nekoliko mjeseci sredinom 2011. Tvrdila je da ju je on vozio na sastanke sa klijentima, i primoravao da mu preda pola novca koji je zarađivala od seksualnih usluga, prijeteći joj i kažnjavajući je ukoliko mu se suprotstavi. Krajem 2012. bivši policajac je optužen, a ona je dobila zvanično status žrtve trgovine ljudima.

Nakon suđenja on je oslobođen optužbi da ju je primoravao na prostituciju, jer je hrvatski sud zaključio da je njeno svjedočenje bilo nepovezano i nepouzdano, kao i da je seksualne usluge pružala dobrovoljno. Žalba državnog tužilaštva Hrvatske je odbijena u januaru 2014. dok je Ustavni sud te države žalbu S.M. odbacio u junu iste godine. Nakon toga, u avgustu 2014. ona se obratila sudu u Strazburu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu