Digitalna Srpska

"Fantastično putovanje" u praksi: Naučnici razvili MINIJATURNE ROBOTE koji ciljano dovode lijekove u bilo koji dio tijela

Naučnici stalno razvijaju nove načine kako dovesti lijekove što preciznije do bolesnog dijela u tijelu, a da pri tome što manje oštećuju okolno, zdravo tkivo.

"Fantastično putovanje" u praksi: Naučnici razvili MINIJATURNE ROBOTE koji ciljano dovode lijekove u bilo koji dio tijela
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tako su i naučnici razvili minijaturne robote koji mogu putovati kroz tijelo i dostaviti lijek tačno tamo gdje je najpotrebniji.

Studija objavljena u časopisu “Frontiers in Robotics and AI” pokazala je efikasnost ovih minijaturnih robota, pogotovo u dostavljanju lijekova na teško dostupna mjesta.

– Ovo su veoma rani i eksperimentalni rezultati, ali smatramo da smo pokazali jake dokaze da mali, mekani mikroroboti u kapsulama imaju potencijal za kontrolisanu lokalnu primjenu lijekova kod neuroloških bolesti – naveo je prof. David Kapeleri sa univerziteta Purdue.

Ovi minijaturni “dostavljači lijekova”, kao ideja, javili su se još 1966. godine u filmu “Fantastično putovanje”, u kojem je tim ljekara bio smanjen i ubrizgan u krvotok pacijenta kako bi obavili zahvat na mozgu “iznutra”.

Pročitajte još

Za razliku od njih, kod MANiAC-a (magnetically aligned nanorods in alginate capsules), kako su minijaturni roboti nazvani, nema ljudske posade, već ih do cilja navode magneti. Tako se mali roboti mogu kretati kroz krvotok, ali i prolaziti kroz kičmenu moždinu kako bi dostavili lijek na pravo mjesto. Upravo zbog činjenice da se mogu kretati i kroz kičmenu moždinu mogli bi biti najbolji izbor za liječenje bolesti centralnog nervnog sistema, koje su inače komplikovne za liječenje.

– Uzimanje lijekova oralno ili intravenozno, naprimjer, za liječenje raka ili neuroloških bolesti, može uticati na dijelove tijela i nervni sistem koji nisu zahvaćeni bolešću. Ciljana primjena lijekova mogla bi dovesti do bolje efikasnosti i smanjiti nuspojave. Istraživači su razvili različite tipove mikro ili milirobota koji bi mogli ispunjavati taj zadatak – objasnio je Lamar Mer iz Weinberg Medical Physics, firme koja je bila partner u studiji, prenosi zimo.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu