Svijet

“Fantomski mostovi” ruska nada protiv HIMARS raketnih sistema: Prelazi preko ukrajinskih rijeka postaju ključni za borbu

Rusija je izgradila "fantomske mostove" u Ukrajini u nadi da će izbjeći zapadne sisteme naoružanja koji su ugušili njene ratne napore na jugu zemlje.

“Fantomski mostovi” ruska nada protiv HIMARS raketnih sistema: Prelazi preko ukrajinskih rijeka postaju ključni za borbu
FOTO: SERGEI ILNITSKY/EPA

Kijevske snage su koristile raketne lansere HIMARS koje je isporučila Amerika da bi gađale mostove preko rijeke Dnjepar u Hersonu u pripremi za ono što se očekuje da će biti velika kontraofanziva za ponovno zauzimanje regiona.

Obaranjem prelaza preko rijeka Ukrajina je ozbiljno omela logističke rute koje Rusija koristi za snabdijevanje trupa, ostavljajući hiljade vojnika u opasnosti.

Radarski snimci objavljeni nakon napada na Antonivski most, za koji su zapadni obavještajni izvori rekli da je taj prelaz učinio neupotrebljivim, sugerišu da su ruske snage počele da grade privremeni ponton za prevoz zaliha i civila preko rijeke.

Pročitajte još

Ali naknadna analiza satelitskih i video snimaka magazina “The war zone” otkrila je da je Moskva postavila radarske reflektore pored oštećenog mosta kako bi se novi paralelni prelaz pojavio na satelitskim radarskim sistemima dok su popravke vršene na samom oštećenom mostu.

Stručnjaci Instituta za proučavanje rata, istraživačkog centra sa sjedištem u SAD, rekli su da su reflektori u obliku piramide postavljeni da “osujete ukrajinske raketne udare”.

Na nedavnim snimcima na kojima se vidi kako Rusi pokušavaju da prevezu zalihe, trupe i civile preko Dnjepra, metalni predmeti se mogu vidjeti kako plutaju u vodi pored Antonivskog mosta.

Ista kontramjera je, kako se čini, korišćena prošlog mjeseca kada su snage ruskog predsjednika Vladimira Putina primjećene kako kreću preko barže prekrivene radarskim reflektorima duž mosta u Kerčkom moreuzu, koji povezuje Krim i kopnenu Rusiju, kako bi se zaštitili od potencijalnih vazdušnih napada.

Analitičari su, međutim, doveli u pitanje sposobnost reflektora da zaštite mostove od raketa ispaljenih iz HIMARS.

– Ovi radarski reflektori vjerovatno ne bi bili uspješni u zbunjivanju HIMARS, jer municija nije vođena radarom, što čini nedavno otkriveni “fantomski most” radarskih reflektora pomalo konfuznim dodatkom – napisali su Ema Helfrič i Tajler Rogovej.

Umjesto toga, pisci su sugerisali da bi ova “gruba i zbunjujuća protivmjera” bila efikasnija protiv protivbrodskih raketa Harpun koje je isporučila Amerika i Neptuna proizvedenih u Ukrajini, koji nisu dizajniran za takve kopnene napade.

Pojava HIMARS i drugih višenamenskih raketnih sistema isporučenih sa Zapada, a ukupno ih ima najmanje 28, pripisana je dosadašnjem uspjehu Ukrajine u namjeri da ponovo zauzme teritoriju koju drži Rusija na jugu.

Kamionski raketni bacači su većeg dometa i precizniji su od artiljerije iz sovjetskog doba na koju se Ukrajina ranije oslanjala.

Sergej Šojgu, ruski ministar odbrane, izjavio je u utorak da su snage Kremlja uništile šest američkih sistema, što su ranije demantovali i Kijev i Vašington.

Početkom mjeseca je ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov rekao je da je Ukrajina dobila seriju od još četiri visoko pokretna artiljerijska raketna sistema HIMARS.

– Zahvalan sam američkom predsjedniku Džou Bajdenu, sekretaru za odbranu Lojdu Ostinu i građanima SAD na jačanju ukrajinske vojske – napisao je ministar Reznikov na Tviteru, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu