Društvo

„Federacija će nas ugušiti“ Mljekari iz Srpske zahtijevaju da im VLADA HITNO ISPLATI DUG iz 2024, upozoravaju da je SJETVA UGROŽENA

Proizvođači mlijeka iz Srpske, kojima Vlada duguje oko 35 miliona KM, poručuju da su im ove pare prijeko potrebne, kako bi ušli u ovogodišnju proljetnu sjetvu.

krave muzare
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Zatražili su od Ministarstva finansija Srpske da im ovaj dug što prije bude namiren, inače će se mnogi od proizvođača naći u velikom problemu.

Kako se navodi u dopisu upućenom ministarki Zori Vidović, dugovanja prema poljoprivredi iz 2024. godine dostigla su iznos od oko 100 miliona KM. Na sektor mljekarstva odnosi se najmanje trećina

U Udruženju poljoprivrednih proizvođača-mljekara Srpske naglašavaju da je riječ o dugovanjima za kapitalna ulaganja, odnosno nabavku mehanizacije i izgradnju objekatate, te podršci za uzgoj muznih krava i tovnih junica.

Milorad Arsenić, predsjednik ovog udruženja, ističe da bi isplatom duga poljoprivrednici relaksiranije ušli u sjetvu. U suprotnom, upozorava, mnogi neće moći da ispoštuju sve neophodne agrotehničke mjere, zbog čega je za očekivati podbačaj prinosa.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Pod velikim smo pritiskom naših članova, koji su u zaista velikom problemu. Zasad, Ministarstvu finansija nismo postavili rok za isplatu duga. Ali, ako naši članovi postanu još nezadovoljniji, moraćemo i to. Nadamo se da će u Vladi uskoro iznaći sredstva da nas obešteti – ističe za Srpskainfo Arsenić.

Podsjeća da su pripreme za proljetnu sjetvu već krenule, što podrazumijeva nabavku repromaterijala.

– Ako dug ne bude isplaćen, možda sjetva neće biti ugrožena direktno, ali će sigurno biti umanjeni prinosi stočne hrane. Naime, ako ne  obezbijedimo prihranu za naše usjeve, suočićemo se sa manjim prinosom prvenstveno kukuruza, ali i strnog žita – upozorava Arsenić.

Kako kaže, mljekarska proizvodnja u Srpskoj imamo trend blagog rasta, ali je budućnost neizvjesna.

Pročitajte još

– U ovom pogledu smo bili ispred Federacije BiH, ali su se stvari promijenile. Naime, u FBiH se poklanja više pažnje i podrške ovoj proizvodnji, zbog čega njihov sektor mljekarstva bilježi značajan rast. Ako tako nastave, postoji mogućnost da Federacija u nekom narodnom periodu uguši našu proizvodnju. Njihovi farmeri imaju veće podsticaje, a samim tim su i konkurentniji. U ukupnom bilansu mliječnih prerađevina mi smo u deficitu i tu se može otvoriti prostor za one čija je proizvodnja veća. Mislim da bi u Srpskoj trebalo da bude veća podrška mljekarskoj proizvodnji – poručuje Arsenić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu