Naime u dvije upravne stvari, Vrhovni sud RS je u februaru ove godine postupao po odlukama Ustavnog suda BiH što je naravno, bilo potpuno normalno i uobičajeno, ali i potvrđuje da je pomenuti zakon koji je usvojila NS RS nebitan.
– Nakon donošenja osporenog akta u postupku po zahtjevu za vanredno preispitivanje Vrhovni sud Republike Srpske je presudom br. 11 0 U 030081 23 Uvp od 10. aprila 2024. godine odlučio o zahtjevu tuženog na način da je isti uvažio i pobijanu presudu preinačio, te tužbu odbio, zauzimajući stav da je osporeni akt tuženog zakonit i valjano obrazložen. U međuvremenu je odlukom Ustavnog suda BiH broj AP- 5007/23 od 14. novembra 2024. godine donesenoj po apelaciji policijskog službenika Granične policije BiH iz Gradiške u istoj upravnoj stvari presuda Vrhovnog suda Republike Srpske ukinuta i predmet vraćen sudu na ponovno odlučivanje uz zaključak da ista, identično kao i osporeni akt tuženog ne sadrži obrazloženje koje zadovoljava standarde prava na pravično suđenje iz odredaba Ustava BiH i Konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda- navodi se u obrazloženju presude Vrhovnog suda RS. Dalje se dodaje.
– U tom kontekstu, a s obzirom na pravni stav iz pomenute odluke Ustavnog suda BiH, valja istaći da nije sporno da je tužiocu po prestanku radnog odnosa policijskog službenika Agencije priznato pravo na penziju u smislu Zakona o PIO, a visina određena primjenom odredaba tog zakona, a ne Zakona o policiji koji kao lex specialis, propisuje povoljnije uslove u pogledu visine penzije za policijske službenike i to tako što se lični koeficijent utvrđuje na osnovu pet godišnjih plata koje su za policijskog službenika najpovoljnije, a smisao takvog normiranja leži u činjenici da oni imaju posebne i otežane uslove rada i specifičnu prirodu poslova koje obavljaju, zbog čega su i propisani drugačiji uslovi za sticanje prava na penziju- navodi se u obrazloženju odluke Vrhovnog suda RS.
Advokat iz Banjaluke Aleksandar Jokić ističe za Srpskainfo da još nije vidio nijednu sudsku presudu u kojoj se ne primjenjuje odluka Ustavnog suda BiH.
– Prema mojim saznanjima sudovi u BiH, odnosno Republici Srpskoj, postupaju po odlukama Ustavnog suda BiH. Sudovi su dužni da postupaju i po Ustavu BiH, kao i po Ustavu Republike Srpske. Odluke sudske moraju biti primarno u skladu sa ustavima BiH i Republike Srpske. Nisam vidio nijednu sudsku odluku da se ne primjenuje odluka Ustavnog suda BiH- istakao je advokat Jokić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu