Banjaluka

FILOZOFSKI KAFE Vrijeme da kritička svijest odbaci DOBRE MANIRE i zauzme svoje mjesto pod suncem

Intelektualci u ovom gradu su se povukli u sebe. Trebamo se okupiti, držati se zajedno i pokazati da nismo svetina koja ni o čemu ne zna ništa reći.

FILOZOFSKI KAFE Vrijeme da kritička svijest odbaci DOBRE MANIRE i zauzme svoje mjesto pod suncem
FOTO: SHUTTERSTOCK

Poručuju ovo iz Udruženja za promovisanje kulture i mišljenja „Sofia“ i najavljuju projekat Filozofski kafe, odnosno redovna predavanja u Banjaluci svakog mjeseca.

Ideja projekta je promovisanje kritičkog razmišljanja i kulture dijaloga, a kroz „Sofia kafe“ omogućeno je učešće u filozofskoj raspravi i onima koji nemaju formalno filozofsko obrazovanje.

Cilj filozofskog kafea jeste propitivanje svih onih pitanja kojima se filozofija bavi još od antičkih vremena do danas i pokušava doći do odgovora, u skladu sa duhom vremena. Zamišljeno je da moderator večeri održi uvodno predavanje u trajanju do 45 minuta, a onda vodi razgovor na temu svog predavanja.

Cilj je da filozofija izađe iz akademije, da „procuri“ napolje. Previše smo  se zatvorili. Ljudi koji su bili na fakultetu otišli su sa fakulteta i nemaju šansu ni s kim da progovore, niti uopšte da čuju šta je trenutno aktuelno, da li u svijetu filozofije ili ovdje kod nas. S druge strane, s obzirom na proteste i nenormalnu količinu ljudskog revolta zbog stvari koje se dešavaju pojedincima, društvu, određenoj klasi – intelektualci u ovom gradu su se povukli u sebe, ali oni i dalje razmišljaju; ta svijest postoji – naglašava predsednica udruženja Ana Galić i svojevrsni pokretač inicijative o buđenju naše duhovnosti.

Gosti

Ona se nada da će kritička svijest, koja se iz dobrih manira, a nekada i pod pritiskom povukla u sebe, izaći na megdan i zauzeti svoje mjesto pod suncem.

Prvo druženje zakazano je za 28. mart sa predavačem Nikolom Bogićevićem, koji će govoriti na temu „Narativistički argument i objektivnost u Filozofiji istorije“, a za naredni period najavljen je još dolazak gostiju iz Sarajeva, Hrvatske i Srbije.

Kako ističu organizatori, važno je aktivno promišljanje o temi koja se obrađuje, sposobnost iznošenja vlastitog mišljenja potkrijepljenog objektivnim argumentima i primjerima te propitivanje same teme, ostalih učesnika kao i samog predavača, te poštovanje kulture dijaloga i sagovornika.

Prvi Filozofski kafe održan je u Parizu 1992. godine, a pokrenuo ga je i održao Mark Sote, francuski pisac, prevodilac, učitelj i filozof. Od tada je u različitim oblicima održan u velikom broj zemalja.

Doprinos mladih

Udruženje za promovisanje kulture i mišljenja „Sofia“ nastalo je sa željom da oplemeni i proširi kulturno stvaralaštvo.

– Trudimo se da u najboljem mogućem svjetlu prikažemo doprinos naših mladih ljudi, ali i onih malo starijih, koji su do sada – a tek će da to i urade – dali svoj doprinos kako na području filozofije, umjetnosti, autorskih i sličnih tekstova, ali i drugih vrsta ostvarenja – poručili su članovi udruženja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije