Ovo je 39. izdanje ove liste, a ove godine ima rekordnih 3.028 milijardera najviše otkako Forbs drži ovaj rekord.
Čejs Piterson-Vitorn, viši urednik Forbsa, rekao je da je ukupno bogatstvo na listi poraslo za dodatne 2 milijarde dolara u odnosu na prošlu godinu. Ukupna imovina milijardera se sada procenjuje na 16,1 bilion dolara.
Kako Forbs sastavlja ovu listu
Peterson-Vithorn kaže da lista zapošljava više od 100 novinara širom svijeta, koji analiziraju sve, od akcija u javnim kompanijama, do procjena privatnih kompanija, gotovine, investicija i načina na koji milijarderi troše svoj novac u slobodno vrijeme.
– Analiziramo sve, od umjetnosti, jahti, kolekcija automobila, do kolekcija fosila dinosaurusa i ko zna čega još milijarderi posjeduju. Na kraju krajeva, to je zbir vrijednosti njihove ukupne imovine, minus njihovi dugovi.
Neki milijarderi odlučuju da sarađuju sa Forbsom i dijele informacije o svojoj imovini, ali za one koji to ne čine, novinari koriste državne registre, sudska dokumenta, of-šor registre, kao i informacije iz raznih curenja. Razgovaraju sa samim milijarderima, njihovim saradnicima i konkurentima kako bi dobili odgovore na pitanja koja „mnogi milijarderi radije ne bi čuli“, piše Investitor.
Ko su najbogatiji na ovogodišnjoj listi
Najviše milijardera imaju Sjedinjene Američke Države – 902, zatim Kina i Hong Kong sa 516, dok je na trećem mjestu Indija sa 205 milijardera.
Prvih 10 najbogatijih ljudi po bogatstvu i izvoru imovine su:
Ilon Mask – 342 milijarde dolara (Tesla i SpajsIks)
Mark Zuckerberg – 216 milijardi dolara (Fejsbuk/Meta)
Džef Bezos – 215 milijardi dolara (Amazon)
Lari Ellison – 192 milijarde dolara (Orakl) – 154 milijarde dolara (Berkšir Hatavej)
Lari Pejdž – 144 milijarde dolara (Gugl/Alfabet)
Sergej Brin – 138 milijardi dolara (Gugl/Alfabet)
Amansio Ortega – 124 milijarde dolara (Inditek – Zara i drugi brendovi)
Stiv Balmer – 118 milijardi dolara (Majkrosoft)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu