Politika

(FOTO) "Ako padne dejtonski ustav, PADAJU SVI" U toku posebna sjednica Narodne skupštine Srpske, POTREBAN JEDINSTVEN STAV

Naši neprijatelji moraju biti i te kako svjesni činjenice da su sudbine dejtonskog ustava, Republike Srpske i BiH isprepletane. Ako padne dejtonski ustav, padaju svi.

posebna sjednica Narodne skupštine RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rekao je to ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan, na početku posebne sjednice Narodne skupštine u ime izvjestioca, odnosno Vlade Srpske.

Na posebnoj sjednici koja će trajati danas i sutra razmatra se Informacija o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH.

Iako smo prošli i prevazišli najteži, ratni period i iako smo podnijeli ogromne žrtve zarad slobode, pritisci na Republiku Srpsku nikada nisu prestali! Oni su se samo množili, da bi danas, trideset godina nakon uspostavljanja mira i potpisivanja Dejtonskog sporazuma kulminirali – rekao je Karan.

Nebojša Vukanović na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
posebna sjednica Narodne skupštine RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
posebna sjednica Narodne skupštine RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
Siniša Karan na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rekao je i da je Srpska danas pod opsadom, a tenutni saziv skupštine i sve druge demokratski birane institucije Republike Srpske ostaće upamćeni u istoriji i srpskog naroda, ali i pravne nauke, kao jedini i dosljedni čuvari izvornog Ustava BiH, koji je dio međunarodnog sporazuma i ne može se jednostrano mijenjati.

Potreban jedinstven stav

Prema njegovim riječima institucije Republike Srpske nemaju luksuz da budu ili da se prave naivne, zato skupština “treba da zauzme jedinstven i nepokolebljiv stav i da kategorično odbaci višedecenijsko pravno nasilje koje je kulminiralo montiranim i politički motivisanim sudskim procesom protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.

– Narodna skupština Republike Srpske ima pravo, ali i obavezu da artikuliše volju svog naroda i vjerujem da ćete to i učiniti na najbolji mogući način za Republiku Srpsku i srpski narod – istakao je Karan.

Istakao je da se protiv Srpske neprekidno vodi hibridni rat, i to na način da “rušilačka, ratnohuškačka, antisrpska, antidejtonska i antiustavna politika kroz lažnu brigu i tezu o građanskoj BiH, čini sve da stvori muslimansku, unitarnu BiH”.

– Kako smo bili primorani te nesrećne 1992. godine da braneći se uđemo u Odbrambeno-otadžbinski rat, tako smo i danas primorani, ali i odlučni da se ponovo branimo svim političkim, pravnim i demokratskim sredstvima – poručio je Karan.

Dodao je da je za razliku od PIK-a i Kristijana Šmita, Narodna skupština je i legalna i legitimna institucija koja ima pravo i obavezu da vodi računa o narodu Republike Srpske, ka oi da niko drugi na to nema pravo.

Protivnici Republike Srpske neprekidno, kako je dodao, iz dana u dan, ne birajući sredstva stvaraju nove nesporazume i nestabilnosti.

Govorio je i da Kristijan Šmit nije legalan visoki predstavnik, navodeći da je njegovo djelovanje vrlo promišljeno i zlonamjerno sa jedinim ciljem – kako bi politički eliminisao legalnog i legitimnog predsjednika Republike.

Cilj sudskog postupka

Cilj sudskog postupka protiv predsjednika kako je rekao Karan jeste otvaranje puta za oduzimanje imovine Republike Srpske i prenos na BiH.

– Predsjednik Dodik je označen kao glavna prepreka za realizaciju procesa prenosa imovine na BiH. Zato ga treba osuditi. E, baš zato nećemo priznati takve odluke i presude i baš zato ćemo zaštititi predsjednika, kao što i on štiti Republiku Srpsku i njenu imovinu – rekao je Karan.

Naglasio je da ovo vrijeme neodoljivo podsjeća na vrijeme austro-ugarske okupacije i vrijeme sudovanja Petra Kočića.

– Ako danas slučajno pokleknemo nemojmo misliti da na red neće doći i Narodna skupština Republike Srpske, kao i bilo koji pojedinac i institucija koja se ne povinuje njihovim diktatima. Zar mislite da će iko biti pošteđen – pitao je Karan.

Prema njegovim riječima pred Narodnom skupštinom Republike Srpske i pred srpskim narodom su tri moguća ishoda u vezi sa Dejtonom.

– Prvi podrazumijeva održavanje u životu ovakvog namučenog dejtonskog poretka koji postepeno Republiku Srpsku pretvara u praznu ljušturu i tek administrativnu jedinicu, drugi je kreiranje novog ustava, ali samo uz saglasnost tri naroda i dva entiteta, dok treći ishod podrazumijeva vraćanje u pređašnje stanje, na jedino ustavno stanje, na Ustav BiH, na koji smo pristali i koji smo te 1995. godine potpisali – rekao je Karan i dodao da ni u jednoj varijanti neće dopustiti da nestane Republika Srpska.

Istakao je da ukoliko se Federacija BiH ne izjasni o dosljednoj primjeni Aneksa četiri Dejtona, odnosno Ustava BiH Republika Srpska kao strana potpisnica ima puno pravo da preduzme odlučne korake u skladu sa međunarodnim pravom.

Naša snaga leži u vjeri i odlučnosti da opstanemo kao narod i ne pristanemo na majorizaciju. Nikad više se neće desiti preglasavanje srpskog naroda – dodao je Siniša Karan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu