On tvrdi da su za to odgovorni Gradska uprava i volonteri, koji ostavljaju životinje u neadekvatnim i neispravnim ispustima, iz kojih psi mogu izlaziti.
– Iako redovnih veterinarskih kontrola nema već 3 mjeseca, azil je otvoren za posjete. Treba znati da su bruceloza i antraks zoonoze, dakle zarazne bolesti koje se mogu prenijeti na ljude – upozorava oaj veterinar, čije je ime poznato redakciji.
On podsjeća da se pored azila za pse nalazi i objekat Centra za razvoj sela, u kojem su smještene domaće životinje, što je, kako tvrdi, dodatni rizik.

– I te životinje mogu da obole i da zarazu prenesu na zaposlene, kako one u Centru, tako i zaposlene u azilu, koji nemaju adekvatnu zaštitu. U opasnosti su, naravno, i volonteri i građani koji posjećuju azil – navodi naš sagovornik.
I Banjalučani koji odlaze na Manjaču, na izlet ili u posjetu rodbini, tvrde da se pored puta mogu vidjeti psi koji slobodno šetaju, ali da ne mogu tvrditi da su to životinje iz azila.
– Redovno ih srećem, kad idem na Manjaču, ali nisam sigurna jesu li to psi iz azila ili psi koje neodgovorni vlasnici dovezu iz grada i ostave u blizini azila – kaže jedna Banjalučanka, porijeklom sa Manjače.
Prihvatilište za napuštene pse na Manjači, koji je u nadležnosti Gradske uprave, već mjesecima izazva podjele među Banjalučanima.




Već dugo su na ratnoj nozi predstavnici Gradske uprave i volonteri iz udruženja za zaštitu životinja, koji tvrde da su uslovi u azilu loši, da psi gladuju i da su stalno zatvoreni, jer je ispust, dakle “dvorište” u kojem se psi mogu igrati na otvorenom, neispravan.
Iz Gradske uprave tvrde da je u azil mnogo uloženo i da psi imaju dovoljno hrane, ali im je potreban kontakt sa ljudima i druženje. Zbog toga je azil otvoren za posjete, radnim danom od 8 do 16 časova i u dane vikenda od 10 do 16 sati.
Iz Gradske uprave su ranije pozvali Banjalučane da dođu u azil i pse izvedu u šetnju, a da je to prilika da nekog od njih i udome.
Predstavnici Gradske uprave su ranije za Srpskainfo potvrdili da je još u avgustu istekao ugovor s veterinarskom ambulantom, koja je do tada vodila računa o životinjama u skloništu.
Raspisan je novi tender, ali procedura će potrajati, tako da bi novi ugovor sa veterinarom mogao biti potpisan tek pred Novu godinu.
Uz vakcinisanje protiv bjesnila i zaraznih bolesti, kao što su štenećak, parvovirus, hepatitis i leptospiroza, te liječenje bolesnih pasa, zadatak veterinara u azilu bi bio i redovan pregled na brucelozu.
Brucelozu na Manjači najčešće prenose ovce. Krajem marta je potvrđen jedan slučaj bruceloze kod psa u azilu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu