Svijet

(FOTO) "BOG JE NA MOJOJ STRANI" Donald Tramp sa zavojem na uhu zvanično prihvatio kandidaturu, tiho prokomentarisao i atentat

Bivši predsjednik SAD Donald Tramp zvanično je na konvenciji Republikanske stranke prihvatio nominaciju za kandidata na predsjedničkim izborima, ističući da se kandiduje da bude predsjednik čitave Amerike, a ne samo polovine zemlje.

Donald Tramp i Melanija Tramp
FOTO: IM LO SCALZO/EPA

Donald Tramp je opisao atentat navodeći dramatične detalje dok je formalno prihvatio republikansku nominaciju za predsjednika. U govoru koji je počeo pozivom na jedinstvo, a zatim se dotakao političkih rivala.

– Ne bi trebalo da budem ovde večeras – rekao je Tramp. Govoreći prigušenim, tihim tonom, Tramp je rekao: „Ja stojim pred vama u ovoj areni samo milošću svemogućeg Boga“.

Pročitajte još

Guardian prenosi da je Tramp, koji je nosio veliki beli zavoj na desnom uhu, istakao u govoru na konvenciji u Milvokiju da nema pobjede ako se dobije samo pola Amerike.

Bivši predsjednik je održao najduži govor na jednoj konvenciji u modernoj američkoj istoriji, koji je trajao nešto manje od 93 minuta, navodi AP.

Govoreći o napadu koji je doživio na skupu u Pensilvaniji, Tramp je rekao da ne bi ni trebalo da bude na konvenciji u Milvokiju, ali da je, kako je rekao, “Bog bio na njegovoj strani”.

Donald Tramp i Melanija Tramp
FOTO: IM LO SCALZO/EPA
Donald Tramp i Melanija Tramp
FOTO: IM LO SCALZO/EPA
Donald Tramp i Melanija Tramp
FOTO: IM LO SCALZO/EPA
Donald Tramp i Melanija Tramp
FOTO: IM LO SCALZO/EPA

Svuda mi je curila krv, pa ipak na neki način sam se osjećao veoma bezbijedno jer je Bog na mojoj strani – kazao je on hiljadama pristalica na konvenciji.

Bivši predsjednik je poručio da se nesloga i podjele u društvu moraju zalečiti.

– Moramo da djelujemo brzo. Kao Amerikance nas veže jedna zajednička sudbina. Dižemo se zajedno ili se raspadamo – istakao je Tramp.

On je pozdravio i svoje pristalice koji su bili očevici atentata na njega i zatražio minut ćutanja u znak sjećanja na poginulog bivšeg vatrogasca Korija Komperatorea, koji je bio u publici na mitingu u Pensilvaniji, kada je pucano na Trampa.

Potom je Tramp prišao Komperatoreovoj uniformi i šlemu koji su bili izloženi na bini i poljubio vatrogasni šlem.

Bivši predsjednik je još jednom pozvao na pomirljiv ton, rekavši da se ne smiju demonizovati razlike i drugačije mišljenje, ali se ubrzo vratio poznatim napadima na administraciju predsjednika SAD Džozefa Bajdena, koja, kako je rekao, “uništava zemlju”.

Donald Tramp
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA
Donald Tramp
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA

Tramp je iznio tvrdnju da su sudske tužbe protiv njega dio demokratske zavjere, ocijenjujući da bi Bajden donio “treći svetski rat”.

Ponovio je i tvrdnju da su demokrate pokrale izbore 2020. godine.

Bivši predsjednik je istakao i da je na djelu “invazija” migranata na južnim granicama i naglasio da jedino on može spasti zemlju i “zaustaviti ratove jednim telefonskim pozivom”, piše Blic.

Tramp je govorio i o jačanju američke vojske, sugerišući da bi SAD mogle da izgrade raketni odbrambeni sistem tipa Gvozdene kupole iznad čitave zemlje, sličan onome koji ima Izrael, prenio je BBC.

– Ojačaćemo našu vojsku i izgraditi Gvozdenu kupolu kako bismo obezbijedili da nijedan neprijatelj ne može da napadne našu domovinu – istakao je on, dodavši da bi kompletan taj raketni sistem bio proizveden u SAD.

Trampovim govorom završena je četvorodnevna republikanska konvencija, nakon čega su mu se na bini pridružili porodica i senator iz Ohaja Džej Di Vens, koga je nominovao za potpredsjedničkog kandidata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu