U Studiji zelenila, dokumentu rađenom za potrebe izrade Urbanističkog plana Banjaluke, ustanovljeno je stanje drvoreda na dan 31. decembra 2019. godine. Grad na Vrbasu je u tom trenutku imao skoro 46 kilometara aleja.
– Tada, dakle prije skoro četiri godine, ukupna dužina drvoreda u Banjaluci je bila je 45.569 metara, odnosno više od 45,5 kilometara. To su 72 ulice sa drvoredima, od ukupno oko 600 ulica u gradu – objašnjava za Srpsakinfo Jugoslav Brujić, profesor Šumarskog fakulteta u Banjaluci.

U tim drvoredima novu 2020. godinu dočekalo je ukupno 7.559 stabala.
– U banjalučkim drvoredima zastupljeno je čak 77 dendro vrsta, ali skoro pola od ukupnog broja stabala su lipe – kaže Brujić.




U Banjaluci su u trenutku “popisa” rasle 3.483 lipe.
Ovo drvo je bilo najzastupljenije i krajem 19. vijeka kada je austrougarska vojska, pod komandom generala Jelsona, zasadila prve aleje u Banjaluci.
Lipa je, dakle, carica banjalučkih drvoreda, a i prilično je izdržljiva, tako da u gradskim uslovima može poživjeti i do 150 godina.
Osim opojnog mirisa lipa u proljeće, dobra vijest za Banjalučane je da se broj stabala ne smanjuje, nego, naprotiv, raste. Istina polako, ali ipak raste.
– Procjenjujem da je od kraja 2019. godine dužina drvoreda povećana za nekoliko stotina metara i da je posađeno oko 500 stabala, a da ih je oko 100 uništeno – navodi profesor Jugoslav Brujić.
–
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu