Sudbine

(FOTO) "Četnici su mi ubili 6 sestara, brata, tatu i trudnu majku, a Srbi su me spasili" Potresna sudbina romskog dječaka Zije Ribića iz Zvornika

U julu 1992. godine paravojna formacija iz Srbije, nazvana "Simini četnici", upala je u romsko selo Skočić kod Zvornika. Pobili su i u jamu bacili 27 civila. Pokolj je jedini preživio Zijo Ribić, tada osmogodišnji dječak, koji je bio teško ranjen.

(FOTO) "Četnici su mi ubili 6 sestara, brata, tatu i trudnu majku, a Srbi su me spasili" Potresna sudbina romskog dječaka Zije Ribića iz Zvornika
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Zijo (40) danas ima suprugu, dvoje djece i svoj dom. Živi u Tuzli, gdje radi kao kuvar u vrtiću, a putuje Evropom i kao romski mirovni aktivista priča svoju nevjerovatnu životnu priču.

I uvijek ponavlja: “Ja nikog ne mrzim”. Upravo tako se zove i Zijina prva knjiga, objavljena nedavno u Italiji, na italijanskom jeziku.

-Stvarno nikog ne mrzim. Mržnja mi ne može vratiti moje najmilije, koji su skončali u toj jami, na pravdi boga. Mržnjom, ne bih vratio svoje roditelje, brata i sestre, ali bih zatrovao moju djecu i ostavio im u nasljeđe najstrašniji teret – kaže Zijo Ribić za Srpskainfo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Do jula 1992. godine Zijo je živio bezbrižno u svom selu, kao i mnogi njegovi vršnjaci. Imao je 6 sestara, malog brata od 2 godine, tatu i mamu, koja je bila trudna. Imao je i mnogo rođaka i komšija.

Teško ranjen ispuzao iz jame

Došli su ti “Simini četnici” i sve ih pobili. Mislili su da su i mene ubili: uboli su me nožem u vrat i pucali u mene iz vatrenog oružja. Bio sam ranjen u ruku. Ipak sam nekako ispuzao, preko mrtvih, i sa druge strane, gdje me nisu mogli primijetiti, izašao iz jame priča Zijo.

Kad se izvukao iz jame spasila su ga dvojica vojnika. Zijo kaže da su to bili vojnici JNA, mada je u julu 1992. već formirana Vojska Republike Srpske.

Pročitajte još

Uglavnom, bili su to srpski vojnici, pravi vojnici i čestiti ljudi. Eto, mogli su me ubiti da su htjeli, ali nisu. Odveli su me u bolnicu, gdje su me doktori liječili, a medicinske sestre pazile. Poslije su me prebacili u Crnu Goru, u rehabilitacioni centar, pa u dječji dom. Tamo sam i školu završio – priča Zijo Ribić, koji se i danas na društvenim mrežama potpisuje nadimkom Crnogorac.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Godinama se borio s posljedicama preživljene traume. U školu je krenuo u Crnoj Gori, u Tuzli je završio ugostiteljsku i postao kuvar. Kažu, dobar kuvar.

Dobio je privremeni posao u hotelu Tuzla, gdje je i živio neko vrijeme.

Zahvalan sam im na tome. Nisam živio u hotelu iz hira, nego zato što nisam imao gdje – priča Zijo.

Poslije je dobio od grada socijalni stan na korištenje , a potom se 2016. konačno skućio: dobio je stan u okviru programa Regionalnog stambenog zbrinjavanja, koje provodi Evropska unija.

Kako je i red, kad se skućio, Zijo se i oženio, ženom svog života lijepom Ramizom. Onda je na svijet došla kćerka Sara (6), pa sin Enur, koji danas ima 10 mjeseci.

Sa Angelom Merkel i papm Franjom

Ali ni u vrijeme najveće sreće Zijo nije zaboravio svog dug prema stradalima.

-Kako bih zaboravio! Ubili su mi 6 sestara, brata od 2 godine, tatu, trudnu majku, rođake i komšije sa kojima sam odrastao. Kad se sudilo počiniocima u Beogradu, išao sam da svjedočim, to je moja ljudska dužnost – priča Zijo.

Nakon maratonskog suđenja, Apelacioni sud u Beogradu je oslobodio optužene: ne zato što se zločin nije desio, nego zbog nedostatka dokaza. Zijino svjedočenje nije bilo dovoljan dokaz.

Zijo i danas priča o masakru u Skočiću, koji su mnogi zaboravili: i u Banjaluci i u Sarajevu.

Već godinama Zijo tu priču priča u Aušvicu, na 2. avgust, Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu.

Pričao je tu priču i u Italiji, mnogo puta, i u Vatikanu je govorio, na skupu na kojem su govornici bili i Angela Merkel i papa Franjo.

-Uvijek pričam tu priču sa jednim jedinim ciljem. Da pokažem da čak ni u ratovima nije bitno ko je koje nacije i koju uniformu nosi. Bitno je samo ko je kakav čovjek. Eto, meni su ti četnici pobili sve što mi je najmilije, a vojnici Srbi su me spasili – kaže Zijo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu