Projekat okuplja ključne partnere i stručnjake iz različitih sektora, s ciljem sistemskih promjena u zakonodavnom, društvenom i ekonomskom okviru.
Jedan od osnovnih ciljeva projekta su zakonodavne i strateške reforme, koje podrazumijevaju analizu postojećih politika i zakonskih okvira u BiH, pripremu i zastupanje izmjena zakona s fokusom na unapređenje prava na porodiljsko, roditeljsko i očinsko odsustvo, te usaglašavanje zakonodavstva BiH sa EU Direktivom 2019/1158 o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i staratelja.
Slijedi izgradnja kapaciteta, odnosno obuka 32 lidera sindikata, sa posebnim fokusom na žene, za zagovaranje zakonodavnih promjena i rodne ravnopravnosti, te organizacija 16 lokalnih radionica za više od 320 učesnika radi širenja znanja i podizanja svijesti.
Među ciljevima, bitna je i kampanja javne svijesti, koja podrazumijeva sveobuhvatnu kampanju pod nazivom “Sve uloge žena”, sa ciljem dopiranja do više od 500.000 građana i razbijanje patrijarhalnih stereotipa i promovisanje ravnopravne podjele roditeljskih odgovornosti.
Kad je riječ o ključnim aktivnostima, treba navesti istraživanje i prikupljanje podataka. Riječ je o kvantitativnoj i kvalitativnoj studiji na uzorku od 430 žena uzrasta 18-45 godina, s ciljem identifikacije prepreka i izrade preporuka za politike zasnovane na dokazima.


Tu su i obrazovni materijali/priručnici – razrada dostupnih resursa za edukaciju sindikalnih lidera i šire javnosti, studijska posjeta Srbiji, odnosno razmjena iskustava i preuzimanje najboljih praksi iz oblasti rodne ravnopravnosti i porodiljskih prava.
Sledeće kativnosti odnose se na prijedloge za izmjenu politika, odnosno, harmonizaciju porodiljskih naknada na nivou entiteta i kantona, te promociju fleksibilnih radnih aranžmana.
Slijedi implementacija kampanje javne svijesti, odnosno obuhvat medijskih platformi za redefinisanje društvenih stavova o roditeljskim ulogama.
Među izazovima koji se adresiraju su neujednačen zakonodavni okvir, s obzirom na to da BiH trenutno ima 12 različitih režima za porodiljske naknade, što dovodi do diskriminacije i neujednačenih prava. Tu su i patrijarhalne norme, tačnije, duboko ukorijenjeni rodni stereotipi koji ograničavaju ulogu očeva u brizi za djecu. Ništa manje važne nisu ni ekonomske i institucionalne prepreke, koje podrazumijevaju nedosljedno sprovođenje zakona i nedostatak finansijske podrške za porodiljske naknade.
Partneri na projektu su Sindikat uprave Republike Srpske (SURS), Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBIH (SUFBiH), te Samostalni sindikat državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH (SDSZ).
Rame uz rame sa ovim sindikatima su institucije za istraživanje i obrazovanje, tačnije, Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu, te nevladine organizacije – Organizacija za kreativni angažman (OKO) i Sindikalno edukativni centar (SEC).
Očekivani rezultati su uspostavljanje jedinstvenog prava na porodiljske naknade u BiH, stvaranje sistemskih uslova za veće učešće očeva u brizi za djecu, osnaživanje lidera sindikata i lokalnih aktera za zagovaranje rodne ravnopravnosti. Slijedi promocija zajedničkih roditeljskih uloga s ciljem razbijanja tradicionalnih rodnih stereotipa, te podrška roditeljima u usklađivanju karijere i porodičnog života, uz moguće povećanje nataliteta i smanjenje emigracije.
CAM2025 je pravovremena i ključna inicijativa koja se usklađuje sa prioritetima EU u oblasti rodne ravnopravnosti. Adresiranjem sistemskih prepreka i promovisanje ravnoteže odgovornosti, projekat omogućava stvaranje pravednijeg i podržavajućeg okruženja za žene u BiH. Ova sveobuhvatna inicijativa kombinovanjem istraživanja, zagovaranja, edukacije i javnog angažovanja osigurava dugoročne i značajne promene, poručuju iz konzorcijuma projekta.
A.E.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu