Društvo

(FOTO) ČOVJEK BUDUĆNOSTI Najveći izumi legendarnog Nikole Tesle

Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji nauke i tehnologije, ostavio je neizbrisiv trag u modernom svijetu.

Nikola Tesla
FOTO: NAPOLEON SARONY/WIKIPEDIA/SCREENSHOT

Njegovi izumi i ideje bile su ispred vremena, a mnoge od njih i danas koristimo.

Ovaj vizionar rođen u Smiljanu 1856. godine prijavio je preko 300 patenata, a njegovi doprinosi u oblasti elektrotehnike, komunikacija i energetike postavili su temelje savremenog društva.

Iako je tokom života često bio neshvaćen i potcijenjen, Teslina ostavština živi kroz izume koji su oblikovali svijet kakav danas poznajemo. Evo nekih od njegovih najvećih i najvažnijih izuma.

Pročitajte još

Naizmjenična struja (AC sistem)

Jedan od Teslinih najvažnijih doprinosa nauci i tehnologiji jeste razvoj sistema naizmjenične struje (AC – Alternating Current), koji je omogućio efikasniji i sigurniji prenos električne energije na velike udaljenosti.

U to vrijeme, Tomas Edison zagovarao je jednosmjernu struju (DC), ali je Teslin AC sistem, uz podršku industrijalca Džordža Vesinghausa dokazao da je mnogo efikasniji. Ovaj “Rat struja” kulminirao je kada je Teslina tehnologija korištena za napajanje Svjetske izložbe u Čikagu 1893. godine i izgradnju prve hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima. Danas, gotovo cijeli svijet koristi Teslin sistem naizmjenične struje.

Teslin transformator (Tesla Coil)

Tesla je 1891. godine izumio Teslin transformator, uređaj koji može prenositi električnu energiju bežično. Ovaj visokofrekventni transformator bio je ključan za Tesline eksperimente s bežičnim prenosom energije i osnova za kasniji razvoj radijske i bežične tehnologije.

Teslina zavojnica mogla je proizvoditi munje s električnim lukovima dužine nekoliko metara, što je izgledalo kao pravi spektakl nauke. Iako se danas najčešće koristi u demonstracijama i eksperimentima, ova tehnologija bila je temelj za razvoj radija, TV signala i bežičnih komunikacija.

Bežični prenos energije

Tesla je imao viziju svijeta u kojem bi električna energija mogla biti slobodna i bežično dostupna svima.

Da bi ostvario taj san, započeo je Wardenclyffe Tower projekt početkom 20. stoljeća. Planirao je izgraditi toranj koji bi omogućio globalni bežični prenos električne energije i informacija.

Izložba "Umjetnički portreti genija" u Nišu
FOTO: SASA DJORDJEVIC/ANADOLIJA

Nažalost, projekat je prekinut zbog nedostatka finansijske podrške, a Teslin san o bežičnoj struji nikada nije u potpunosti realiziran. Ipak, njegovi eksperimenti i teorije postali su osnova za modernu bežičnu tehnologiju, uključujući Wi-Fi, mobilne telefone i bežično punjenje uređaja.

Radio

Iako je Guljelmo Markoni često kreditiran kao izumitelj radija, Tesla je prvi prijavio patente za bežični prenos signala putem radio-talasa. 1893. godine, Tesla je demonstrirao kako elektromagnetski talasi mogu slati informacije bez žica.

Godine 1901, Markoni je prvi poslao radio-signal preko Atlantskog okeana, koristeći Tesline patente – što je dovelo do pravne bitke u kojoj je američki Vrhovni sud 1943. godine priznao da je Tesla pravi izumitelj  radija.

Danas, Teslin rad u oblasti radio-komunikacija čini osnovu za sve moderne bežične tehnologije, uključujući radio, televiziju, mobilne telefone i internet.

Indukcioni motor

Tesla je 1888. godine razvio indukcioni motor, koji koristi naizmjeničnu struju i nema potrebe za četkicama ili kolektorima, što ga čini efikasnijim i dugotrajnijim od tadašnjih motora.

Ovaj motor danas pokreće industrijske mašine, kućanske aparate, vozila, tramvaje i mnoge druge uređaje, a njegova tehnologija koristi se u gotovo svim električnim motorima na svijetu.

X-zraci

Nažalost, zbog skromnih finansijskih mogućnosti, nije mogao razviti ovu tehnologiju do kraja, ali su njegova istraživanja značajno doprinijela medicinskoj dijagnostici kakvu danas poznajemo.

Tesla je bio jedan od prvih naučnika koji je proučavao X-zrake, prije nego što ih je Wilhelm Röntgen zvanično otkrio 1895. godine. Eksperimentišući s katodnim zracima, Tesla je otkrio da oni mogu prolaziti kroz ljudsko tijelo i ostavljati slike na fotografskom papiru.

Daljinsko upravljanje

Tesla je 1898. godine predstavio prvi daljinski upravljani brod, koristeći radio-signal za njegovo upravljanje. Ovo je bio revolucionarni izum koji je postavio temelje za današnje dronove, robote i bežične sisteme kontrole.

Iako su tada mnogi smatrali da je to “magija”, Teslina vizija daljinskog upravljanja danas je standard u modernoj tehnologiji.

Teslina vizija budućnosti

Nikola Tesla nije bio samo naučnik, već vizionar čije su ideje često nadmašivale svoje vrijeme. Govorio je o besplatnoj energiji za cijeli svijet, bežičnim komunikacijama, solarnim i vjetroelektranama, pa čak i mogućnosti bežičnog prenosa misli.

Iako su mnogi od njegovih planova ostali neostvareni, Teslina ostavština je neprocjenjiva. Njegovi izumi i ideje postavili su temelje savremenog svijeta, a njegovo ime i dalje simbolizira genijalnost, inovaciju i neograničenu maštovitost ljudskog uma.

Danas, Tesla je priznat kao jedan od najvećih umova svih vremena, a njegova tehnologija i dalje oblikuje budućnost čovječanstva, prenosi Raport.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu