Ninković tvrdi da skupštinsko rukovodstvo nije imalo izbora, jer im, kako navodi, još nije dostavljen prijedlog budžeta.
– Bez tog dokumenta ne možemo zakazivati vanrednu sjednicu, na kojoj će budžet biti jedina tačka dnevnog reda. Čvrsto su nam obećali da će do ponedjeljka dostaviti nacrt. Čak i ako se to desi, skupština se, zbog slava i praznika, može zakazati tek nakon 10. maja – rekao je Ninković.
S druge strane, pojedini odbornici tvrde da sjednica nije ranije zakazana zato što “gradonačelnik nije tu”, a gradonačelnik Draško Stanivuković, otkako je postao predsjednik PDP, često “nije tu”.

Pošto 10. maj pada u subotu, u najboljem slučaju bi vanredna skupština mogla biti održana 12. ili 13 maja, a to je već sredina mjeseca.
To faktički znači da, opet u najboljem slučaju, budžet, ako ga usvoje, ne bi mogao da stupi na snagu prije 1. juna. Do tog datuma će na snazi biti privremeno finansiranje, za koje je gradonačelnik Draško Stanivuković ranije rekao da je “disanje na škrge” i infuzija za preživljavanje.
Međutim, ukoliko se stranke ne dogovore, Banjaluka bi na toj “infuziji” mogla ostati do kraja juna, a u najgorem scenariju i nakon tog datuma, što bi bio finansijski i fiskalni haos.
Upravo privremeno finansiranje je, prema tvrdnjama gradonačelnika Stanivukovića i njegovih saradnika razlog, a prema stavu odbornika SNSD izgovor, za neredovne isplate subvencija za vrtiće i zastoje u isplati socijalnih davanja i naknada njegovateljima i personalnim asistentima, koji brinu za teško bolesne Banjalučane i ljude sa invaliditetom.
Ljubo Ninković već odavno tvrdi da su isplate otežane, ne zbog privremenog finansiranja, nego zbog manjka novca u gradskoj kasi.
Bilo kako bilo, ljudi kojima po zakonu sleduje novac iz gradske kase su ogorčeni. Među najteže pogođenima su mladi roditelji, čija djeca pohađaju privatne vrtiće i koji su posljednje subvencije, u iznosu od 150 KM, primili za februar.
– Nije naša odgovornost što u gradu nema dovoljno javnih vrtića, pa djecu moramo voditi u privatne vrtiće, koji su i do 3 puta skuplji. Ne zanima me ni ko je odgovoran za ovo nadgornjavanje oko budžeta, znam da početkom mjeseca moram iskeširati 460 KM za boravak mog djeteta u vriću i nikog ne zanima imam li para i jesam li primila subvencije od grada – kaže jedna mlada majka iz Banjaluke.
Naravno, budžet nije jedini neobavljen posao u Banjaluci. Na čekanju je i Urbanistički plan i brojni drugi dokumenti i odluke od kojih zavisi funkcionisanje grada, ali oni će se naći na dnevnom redu tek na redovnoj sjednici, koje neće biti skoro.
– Sumnjam da ćemo prije juna uspjeti da zakažemo narednu redovnu sjednicu – kaže Ninković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu