Govoreći na samitu o odbrani u Kijevu ove nedelje, Vadim Sukarevskij, komandant bespilotnih sistema Oružanih snaga Ukrajine, rekao je: „Danas već možemo obarati letjelice ovim laserom na visini većoj od 2 kilometra (1,2 milje).
– Ovo zaista funkcioniše, ovo zaista postoji – rekao je, prenosi agencija Interfax-Ukraine, dodajući da se radi na povećanju razmjere i sposobnosti ovog laserskog oružja.
Technology will also change the way we fight: Ukraine claims that its homegrown Tryzub laser can shoot down aircraft from more than a kilometer away.Although its effectiveness is still unknown, it will surely be improved… pic.twitter.com/0D5vrQawOR
— Juan Manuel Ríos P (@jmriosp) December 19, 2024
Laser je nazvan “Tryzub”, što na ukrajinskom znači „trozubac“, simbol nacionalnog identiteta koji predstavlja nezavisnost, snagu i jedinstvo Ukrajine.
Sukarevskij nije ponudio dodatne detalje o laserskom oružju “Tryzub”, a CNN nije mogao da verifikuje njegove tvrdnje. Međutim, stručnjaci su za CNN izjavili da je postojanje sistema “Tryzub” „ i te kako moguće“.
“Moguće je da Ukrajina razvije funkcionalno oružje na bazi usmerene energije”
Patrick Senft iz konsultantske firme specijalizovane za istraživanje oružja i municije, rekao je za CNN da, iako je malo poznato o sistemu “Tryzub”, „potpuno je moguće da Ukrajina razvije funkcionalno oružje na bazi usmjerene energije (DEW) sposobno za uništavanje nekih vazdušnih ciljeva.“
– Ovo je posebno ostvarivo korišćenjem komercijalno dostupnih lasera za zavarivanje u kombinaciji s drugim dostupnim tehnologijama – rekao je Senft, navodeći kao primjer američki mornarički sistem Laser Weapons System (LaWS), koji funkcioniše na sličnim udaljenostima od 2014. godine.
Senft je objasnio da su laserska oružja na bazi usmjerene energije posebno efikasna protiv sporih, nisko letećih dronova koje koristi Rusija, jer ti dronovi sadrže relativno krhke komponente koje su ranjive na toplotu.
– Nisko leteći UAV-ovi, poput Shahed-136/Geran-2 dronova za jednokratne napade, čiji su niska visina i stabilan obrazac leta posebno pogodni za koncentrisano dejstvo lasera, omogućavaju oružju da energiju usmeri na određenu tačku i uništi ključne komponente – rekao je Senft.
Ukraine Reveals Tryzub Laser Weapon Capable of Shooting Down Targets Over a Mile Awayhttps://t.co/kSKCwm0krp#ukrainwar #ukraine #tryzub#laser #weapons pic.twitter.com/zuWYchBVPL
— Fire9 (@Fire9Info) December 19, 2024
Dodao je da ovakva oružja imaju dva ključna ograničenja: brzinu cilja i gubitak energije lasera s povećanjem udaljenosti. Ciljevi koji se brzo kreću ili su otporni na toplotu (poput artiljerijskih granata ili balističkih raketa) daleko su teži za neutralizaciju i zahtjevaju napredniji sistem.
Samo nekoliko zemalja posjeduju laserska oružja
Fabien Hofman iz Oslo Nuclear Project (ONP) naveo je nekoliko tehničkih izazova u primjeni efikasnog laserskog sistema za borbu protiv dronova ili raketa.
– Ti izazovi uključuju rješavanje problema snage laserskog zraka i hlađenja sistema, atmosfersku apsorpciju i refleksiju laserskog zraka (npr. zbog oblaka ili kiše), kao i fenomen poznat kao ‘termalno cvjetanje.’ Termalno cvjetanje nastaje kada laserski zrak zagrijeva okolni vazduh, uzrokujući njegovo širenje, što smanjuje snagu i efikasnost lasera u oštećenju cilja – rekao je Hofman.
– Da bismo procjenili koliko je efikasan u ulozi protivraketne odbrane – potrebno je vidjeti kako se pokazuje u praksi dodao je Hofman.
Samo nekoliko zemalja posjeduju laserska oružja, uključujući SAD, Kinu i Izrael.
Velika Britanija takođe trenutno razvija sopstveni laserski oružani sistem pod nazivom DragonFire, koji bi trebalo da postane operativan 2027. godine.
U aprilu, bivši ministar odbrane Grant Šeps rekao je da bi “Dragon Fire” mogao potencijalno da se koristi u ratu u Ukrajini za borbu protiv ruskih dronova, prenio je Rojters, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu