Svijet

(FOTO) DIGNUTA CRVENA "ZASTAVA OSVETE" Predsjednik Irana obratio se narodu nakon izraelskog napada

Iranski predsjednik Masud Pezeškijan poručio je danas da će Iran snažno odgovoriti na napade Izraela i da će legitimno braniti integritet zemlje.

(FOTO) DIGNUTA CRVENA "ZASTAVA OSVETE" Predsjednik Irana obratio se narodu nakon izraelskog napada
FOTO: ABEDIN TAHERKENAREH/EPA

On je u obraćanju naciji rekao da je izraelski napad brutalni čin u suprotnosti sa međunarodnim pravom i da potvrđuje “zločinačku prirodu” izraelskog režima.

Pezeškijan je potvrdio da je u izraelskom napadu na Teheran i druge gradove širom zemlje ubijen veliki broj djece i žena, vojnih komandanata i nuklearnih naučnika, prenijela je iranska novinska agencija Irna.

Pročitajte još

– Naravno, iranski narod i zvaničnici neće ostati nijemi pred ovim zločinom, a legitiman i snažan odgovor Islamske Republike Iran natjeraće neprijatelja da zažali zbog svoje glupe akcije – naveo je Pezeškijan.

Istakao je da će Iran odlučno djelovati u odgovoru na agresiju i da će legitimno braniti integritet zemlje.

Pozvao je narod da sačuva jedinstvo, integritet i empatiju, kao i da ne obraća pažnju na, kako je naveo, “glasine i lažne vijesti” koje će Izrael plasirati u okviru psihološkog rata.

izraelski napad na iranske nuklearne kapacitete , izrael iran
FOTO: FATEMEH BAHRAMI/ANADOLIJA

Pezeškijan je poručio da će iranske vlasti obezbijediti da ne dođe do poremećaja u svakodnevnom životu, kao i da su iranskom narodu više nego ikad potrebni “zajedništvo, povjerenje, empatija, jedinstvo i konsenzus”.

Crvena “zastava osvete” podignuta iznad džamije

Crvena “zastava osvete” podignuta je danas iznad kupole džamije Džamkaran u iranskom gradu Komu, nakon izraelskih napada na Iran, prenijela je iranska agencija Tasnim.

– Crvena zastava koja simbolizuje osvetu počela je da se vijori nad tirkiznom kupolom džamije Džamkaran, dok narod zahteva oštru odmazdu protiv Izraela – navodi se u saopštenju na zvaničnom veb sajtu iranskog predsjednika.

izraelski napad na iranske nuklearne kapacitete , izrael iran
FOTO: FATEMEH BAHRAMI/ANADOLIJA

Crvena zastava je takođe bila podignuta iznad džamije nakon ubistva šefa političkog biroa palestinskog pokreta Hamas, Ismaila Hanijea, u septembru 2024. godine, i komandanta specijalnih snaga Islamske revolucionarne garde Kasema Sulejmanija, u januaru 2020. godine.

Izraelske odbrambene snage (IDF) pokrenule su tokom noći veliku operaciju pod nazivom “Uspon lava”, u kojoj su izvele napade na vojne ciljeve i lokacije iranskog nuklearnog programa. Gađan je i Teheran, gdje je ubijeno nekoliko visokih iranskih vojnih zvaničnika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu