Politika

(FOTO) "Dodik i ekipa imaju još 3 šanse da povuku ručnu" Duratović najavio da će Bošnjaci tražiti zaštitu vitalnog nacionalnog interesa

Krenulo je nizbrdo, ali postoje još najmanje 3 prilike da se povuče ručna: tu ručnu, naravno ne možemo povući mi, nego oni koji su i pogurali usvajanje diskriminatornih zakona u Republici Srpskoj, a to su Milorad Dodik i ekipa.

mirsad duratovic potpredsjednik narodne skupstine republike srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rekao je ovo za Srpskainfo Mirsad Duratović (SDP), potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, koji je najavio da će Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS pokrenuti postupak za preispitivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda u zakonima koji su sinoć usovjeni skupštini.

Podsjećamo, sinoć je po hitnoj proceduri usvojeno nekoliko zakona, između ostalih i Zakon o dopuni Krivičnog zakonika RS i Zakon o zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH. Uvajanje zakona je uslijedilo, nakon što je Sud BiH nepravosnažno osudio predsjednika RS Milorada Dodika na godinu dana zatvora i 6 godina zabrane obavljanja funkcije predsjednika RS.

milorad dodik predsjednik rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tako je na terotoriji Srpske zabranjen rad Suda BiH, Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, te Državne agencije za istrage i zaštitu, poznatije pod skraćenicom SIPA.

Prema nekim tumačenjim, dnovim lčlanovm Krivičnog zakonika RS je istovremeno stanovnicima Republike Srpske zabranjeno da rade u ovim “nepoćudnim” institucijama, a ako se o tu zabranu ogluše, prijeti im kazna od 6 mjeseci do 5 godina zatvora.

Duratović kaže da su ovi zakoni sporni iz više razloga i da bi njihova primjena značila ozakonjenje dikriminacije, ali da još ima prilike da se “prikoči”, iako je društvo krenulo nizbrdo.

– Prva prilika da se povuče ručna je Vijeće naroda RS, odnosno utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa, druga šansa je Zajedniča komisija Narodne skupštine RS i Vijeća naroda RS, a treća postupak pred Ustavnim sudom Republike Srpske – kaže Duratović.

Svi ti procesi će potrajati, i ako se desi da se uprkos svemu zakon objavi u Službenom glasniku RS i ako on stupi na snagu, postoji još jedan “osigurač”, a to je apelacija Ustavnom sudu RS, koju može uputiti svaki građanin koji posumnja da su zakonom narušena Ustavom zagarantovana prava.

Pročitajte još

Ovim zakonima je očigledno ugroženo jedno od osnovnih prava, pravo na rad i njime je legalizovana diskriminacija. Ko meni može zabraniti da radim u bilo kojem dijelu države, u instituciji, koja je osnovana i koja radi po zakonu – kaže Duratović.

Posebno je pitanje, dodaje on, šta sa zgradama SIPA u Banjaluci ili u Istočnom Sarajevu, ako se zabrani rad SIPA.

Zaboravili instituciju koja stanuje u kumovoj zgradi

Mirsad Duratović kaže da je zanimljivo što je “nepoželjnim” proglašeno nekoliko istitucija BiH, a jedna je “preskočena”. -Kako to da su zakonodavci “zaboravili” baš Upravu za indirektno oporezivanje BiH, instituciju poznatu po zgradi koju im je Dodikov kum prodao za 100 miliona KM – kaže Duratović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu