Njena kćerka Ljubica Njegomir otkrila je šta se dešavalo tokom borbe njene majke.
Prvo je počela da osjeća nesnosne bolove u stomaku, zbog kojih nije mogla da jede.
– Naletjela sam na jedan snimak iz Soko Banje. Tada je imala solistički koncert. Kakva je to bila snaga. Slušala sam je i pošto je znam čula sam da u refrenima podrhtava. Što kod nje nikada nije moglo da se desi. To je bio avgust i gledam taj snimak i pomislim, pa ona je tada umirala. Ona je bila u toj termalnoj fazi za koju mi nismo znali – rekla je Ljubica.

– Zvala me je poslije tog koncerta i rekla nije mi dobro ne znam kako ću da vozim. Pitala sam je što mi nije rekla da je vozim, a ona je samo odgovorila ma moći ću. Što znači da je ona i vozila iz te Soko Banje. Ona je živjela sa svim tim nadljudskim bolovima. Ja više nemam taj luksuz da mi nešto bude teško i da kukam, jer bilo bi sramota – otkrila je svojeveremeno njena kćerka.
Odrastala u doba kada pjevanje nije bilo priznato zanimanje
Merima Njegomir je rođena 1953. godine u Zemunu. Odrastala je u doba kada pjevanje i nije bilo neko poželjno i društveno priznato zanimanje.
– Moja majka je prelijepo pjevala, od majke sam naslijedila emociju, od mame sam dobila podršku da se bavim pjevanjem. Od majke sam naslijedila i svetost materinstva. Da su svi u Srbiji kao ja (četvoro djece), ne bi imali problem bijele kuge – govorila je legendarna Merima.

– Otac je bio izričito protiv da se bavim pjevanjem, smatrao je da ko ode u pjevače kad-tad postaje sramota porodice. Odrastala sam kao dijete razvedenih roditelja, što je od mene, izgleda, napravilo jaku ženu. Kod mene nije važilo ono – ako sam se ja mučio, ne moraju djeca. Svako treba da prođe svoj put i ostavi svoj trag.
Počela kao kafanski pjevač
Merima je počela kao kafanski pjevač. Kada se malo pročulo za Meriminu repertoarsku širinu i nebeske visine, neki su rekli – evo ga ženski Cune
– Imala sam tu sreću da mi upravo Cune bude gost na mom prvom solističkom koncertu u Domu sindikata. Cune mi je bio velika podrška, jedan od prvih uzora, i u kafani i na radiju. Kada se danas kaže kafana, to ima uglavnom negativnu konotaciju: pjevaljka u krilo, srča do koljena, dim koji se sječe na kriške.
Dobitnica je velikog broja priznanja, među kojima su: Vukova nagrada za doprinos srpskoj kulturi (jedina od pjevača narodne muzike), Zlatna značka Kulturno-prosvjetne zajednice i Zlatni mikrofon Radio Beograda, kao i preko dvadeset nagrada na brojnim muzičkim festivalima.
Sahranjena je u Aleji zaslužnih građana, prenosi Alo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu