Banjaluka

(FOTO) Građevinska nije jedina škola “beskućnica” u Banjaluci: Medicinari pola vijeka podstanari, najveća škola u Srpskoj prokišnjava

Srednja Građevinska škola u Banjaluci ukida smjerove i smanjuje broj đaka samo zato što ih nema gdje smjestiti, jer ova škola nema, niti je ikad imala, svoju zgradu. Ova vijest je uzdrmala Banjaluku, ali Građevinska nije jedina škola “beskućnica” u glavnom gradu Srpske.

(FOTO) Građevinska nije jedina škola “beskućnica” u Banjaluci: Medicinari pola vijeka podstanari, najveća škola u Srpskoj prokišnjava
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/ RAS SRBIJA

Već više od 5 decenija seljaka se i zlopati banjalučka Medicinska škola, jedna od najstarijih i najcjenjenih škola u Srpskoj, koja je obrazovala generacije vrhunskih stručnjaka, danas zaposlenih u klinikama širom Evrope.

Jedna škola, koja danas više ne postoji, decenijama je bila podstanar, ponekad i na 3 lokacije istovremeno, a u njoj su obrazovani, po mnogima najbolji činovnici i pravnici “stare garde”, koje ćete i dana sresti u Gradskoj upravi ili Vladi RS.

Uz podstanare, još je duži spisak banjalučkih srednjih škola koje kubure s prostorom i osnovnim uslovima za rad.

Mahovina na zidu učionice

Tako banjalučka Tehnička škola, najveća srednja škola u Srpskoj sa oko 1.500 učenika, godinama ima ozbiljnih problema, jer krov škole prokišnjava, a neke učionice su do te mjere devastirane, da su prije 6 godina u javnost procurile fotografije sa mahovinom na zidovima.

Pomoćnica direktora ove škole, Nataša Salčin Krneta, za Srpskainfo kaže da je, bar kad je krov u pitanju, rješenje na pomolu.

Pročitajte još

-Obezbijedili smo 100.000 KM sa rekonstrukciju krova, i tender za ove radove je u završnoj fazi – kaže profesorica Salčin Krneta.

Dodaje da tim Tehničke škole kopa i nogama i rukama da poboljša uslove za nastavu i renovira staro zdanje. 

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Apliciramo gdje god stignemo, od gradskih do regionalnih projekata. Trudimo se da napravimo nešto, ko će ako nećemo mi – kaže naša sagovornica.

Da “tehničari” nisu jedini, koji uče u dotrajalim i neuslovnim prostorjima, potvrdio je, na neki način, i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, optimističnom objavom na društvenim mrežama.

Draško Stanivuković gradonačelnik Banjaluke
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

-Uskoro krećemo sa izgradnjom novog objekta Građevinske škole! Takođe, Grad intezivno radi na izgradnji novog srednjoškolskog doma na lokaciji iza Poljoprivredne škole, u sklopu kojeg će se nalaziti Ugostiteljska i Politehnička škola. Na ovaj način riješićemo pitanje tri škole, Građevinske, Ugostiteljske i Politehničke – poručio je Stanivuković.

On je dodao da je na pomolu i rješenje za Medicinsku školu, koja će biti, kako je naveo, “dislocirana u krug UKC RS.”

Prije 60 godina imali laboratoriju i internat, danas ništa

Mantru o preseljenju Medicinske škole u krug UKC RS, gdje bi se konačno skućila zajedno sa banjalučkim Medicinskim fakultetom, ponavljali su godinama i Stanivukovićevi prethodnici.

U samoj školi, međutim. kažu da se po tom pitanju “ne dešava ništa konkretno”.

-I dalje smo podstanari u bivšoj fabričkoj hali “Kosmosa”, uslovi za rad su loši i tu se ništa ne mijenja. I dalje je atuelna priča o preseljenju na Paprikovac, ali to je dugoročni plan – kaže za Srpsakinfo Đorđe Maksimović, sekretar Medicinske škole.

Inače, Medicinska škola Banjaluka je jedna od nastarijih i najuglednijih srednjih škola u RS i BiH.

Osnovana je davne 1946. godine i prije 60 godina je imala svoje učionice, laboratorije i internat. 

Monumentalna zgrada stare Medicinske oštećena je u zemljotresu 1969. godine, potom i srušena, a na njenom mjestu je sagrađena Gimnazija, jer je njena stara zgrada, čuvena Bastilja, takođe stradala u zemljotresu.

Škola koja “proizvodi” vrhunske medicinare, koji su vjerovatno najbolji “izvozni artikal” Banjaluke, od tada je bez krova nad glavom.

“Samo bager i sve porušiti”

Beskućnica je i Politehnička škola, koja je podstanar u prostorijama banjalučke Ekonomske škole.

Banjalučka Ugostiteljska škola nije podstanar, ali se, kao i Medicinska, sa “prostornim problemima” bori još od zemljotresa.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Tada smo se uselili u ovaj polumontažni objekat, da ne kažem baraku, i tada je rečeno da je to “privremeno rješenje”. U toj privremenosti živimo već 55 godina. Objektu je rok trajao istekao prije 50 godina i tu nema popravke. Samo dovesti bager i sve srušiti – kaže za Srpsakainfo direktor Ugostiteljske škole Boris Spasojević. 

Dodaje da bi đaci i profesori bili presretni kada bi konačno dobili “pravu” školsku zgradu, ali da je za sada sve još na idejama, planovima i lijepim željama, bez konkretnih pomaka.

I ova škola već decenijama “izvozi” vrhunske profesionalce: kuvare, konobare i šnakere. 

Sjećate li se Upravne škole?

Stariji Banjalučani se dobro sjećaju Upravne škole, koja je sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka bila jedna od najpopularnijih srednjoj škola u Banjaluci. U njoj su se obrazovali upravni tehničari, ili u prevodu činovnici, koji su učili pravne i opšteobrazovne predmete, te daktolografiju, stenografiju i latinski jezik. Bili su spremni za mnoge poslove u javnoj upravi, uključujući i vođenje upravnog postupka.  Odlikaši iz te škole su najčešće upisivali i bez problema završavali pravni fakultet. Osim po dobrim činovnicima i studentima prava srednja Upravna je bila poznata i po tome što nikad, od osnivanja do ukidanja, nije imala svoje prostorije.  Nastava je organizovana na više lokalcija, između ostalog i u zgradi današnjeg Prirodno- matematičkog fakulteta, u sadašnjoj Katoličkoj gimnaziji i u prostorima Radničkog univerziteta, odnosno zdanju “Naš dom”.

Krajem sedmadesetih i početkom osamdesetih škola je jedno vrijeme “stanovala” na sve tri ove lokacije, a đaci su trčali s kraj na kraj grada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu