Kontrolni punktovi za automobile otvoreni su u devet sati po lokalnom vremenu, dva sata po otvaranju prelaza za ljude koji idu peške.
Novinska agencija navodi da je vlada Gaze uposlila „više od 5.500” ljudi kako bi „olakšala povratak raseljenih lica” u grad Gazu i na sever.
Vladine procjene pokazuju da je ljudima u gradu Gazi i na sjeveru potrebno 135.000 šatora na putu ka uništenim domovima.
Izraelski premijer kaže da je Hamas ‘poklekao’, oni povratak nazivaju ‘pobedom’
Izrael i Hamas različito gledaju na povratak raseljenih.
Premijer Benjamin Netanjahu je rekao da je koridor otvoren pošto je Hamas „poklekao”pred oslobađanjem taoca Arbele Jehud.
– Hamas se povukao i sprovešće dodatnu fazu oslobađanja talaca ovog četvrtka (30. januara) – saopštila je kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua u saopštenju na društvenoj mreži Iks.
Palestinski ekstremistički pokret odgovara da je povratak stanovnika Gaze na sjever pobjeda nad „planovima za raseljavanje”.
– Povratak raseljenih je pobjeda za naš narod i signalizira neuspjeh i poraz nad planovima za okupaciju i raseljavanje – saopštio je Hamas na grupa kada je ranije danas otvoren Necarim koridor.




Hamasov saveznik, Islamski džihad, nazvao je to „odgovorom svima onima koji sanjaju da rasele naš narod”, prenosi BBC.
Berberin bio uzbuđen što ide kući, kad je stigao, zatekao je spaljenu
Radost je danas bila pomiješana sa dubokim bolom jer je hiljadama Palestinaca konačno dozvoljeno da pređu iz južne Gaze na sjever.
Bio je to trenutak koji su neki čekali više od godinu dana.
Ali ubrzo su se susreli sa šokantnom realnošću širokog razaranja u mnogim naseljima.
U sjevernim i zapadnim dijelovima grada Gaze, neke oblasti podsjećaju na mesta pogođena snažnim zemljotresima.
Proteklih dana pratio sam priče dvije porodice koje čekaju na punktu.
Jedan od njih, Mohamed Imad Al-Din, berberin, željno je iščekivao njegov povratak kući.
Ali po dolasku mi je preko telefona rekao da je zatekao njegovu kuću potpuno spaljenu, a kozmetički salon opljačkan, kasnije dodatno oštećen izraelskim vazdušnim napadom na obližnju zgradu.
Druga osoba koju sam pratio je Lubna Nasar, koja je, zajedno sa dvije kćerke i sinom, sa nestrpljenjem čekala u dugom redu na kontrolnom punktu da se ponovo spoji sa mužem u sjevernoj Gazi.
Uspjela je da se vrati, da bi otkrila da njen muž živi u šatoru pošto im je kuća uništena.
– Toplinu ponovnog okupljanja zasjenila je gorka stvarnost – kaže ona.
– Mi više nemamo dom pa smo se preselili iz šatora na jugu u šator na sjeveru – istakla je ona.
Prema zvaničnicima vlasti iz Hamasa, gradu Gazi će biti potrebno preko 150.000 šatora da bi se povratnici sklonili ili se očekuje da stignu u narednim danima.
Ali uprkos razaranju, ovo ostaje značajan trenutak za raseljene porodice koje su pretrpele višemjesečne patnje u južnoj Gazi.
Oštar odgovor na Trampovu ideju
Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp iznio je tokom vikenda ideju da se Palestinci presele u Jordan i Egipat, opsavši Gazu kao uništeno područje.
„Govorim o vjerovatno milion i po ljudi, a mi smo za to da ‘očistimo’ sve to”.
Dodao je bi taj potez „mogao biti privremen ili dugoročan”.
Jordan i Egipat su brzo odbacili tu ideju, a njemačko Ministarstvo spoljnih poslova kritikovalo je Trampov predlog.
Njemačka kaže da je stav EU, arapskih partnera i UN-a da palestinsko stanovništvo ne smije biti protjerano iz Gaze i da Gaza ne smije biti trajno okupirana ili da je Izrael kolonizuje, prenosi Rojters, citirajući portparola Ministarstva spoljnih poslova Njemačke.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu