Tako bar tvrde gradonačelnik Draško Stanivuković i njegovi najbliži saradnici iz PDP. Za krizu optužuju skupštinsku većinu okupljenu oko konkurentskog SNSD, jer Skupština grada, navodno, oteže sa usvajanjem budžeta.

Predsjednik gradske Skupštine Ljubo Ninković (SNSD) odgovara da je nacrt budžeta dobio tek nedavno, sa zakašnjenjem od 3 mjeseca, i da slijedi procedura, koja će potrajati bar do sredine aprila.
– Da je Gradska uprava pripremila nacrt budžeta na vrijeme, dakle do 15. novembra, kako je zakonom propisano, odavno bismo ga usvojili. Poslali su nam nacrt prije 10 dana, u petak pred kraj radnog vremena, a već u ponedjeljak su sazvali pres, da kažu kako mi kočimo usvajanje budžeta – kaže Ninković.

Gradska menadžerka Mirna Savić Banjac (PDP) spremno mu je odgovorila da je optužba za kašnjenje nacrta licemjerna, jer je, zahvaljujući SNSD, gradska skupština konstituisana tek 30. januara – skoro 4 mjeseca nakon izbora.
Mirna Savić Banjac je apelovala na odbornike većine da hitno usvoje budžet jer, kako je ranije izjavila, “javni prevoz, besplatni senzori za dijabetes, škole i socijalne kategorije ne mogu da čekaju.”

Sve u svemu, zbog nadgornjavanja ljutih političkih protivnika, koji kontrolišu dvije grane gradske vlasti, deblji kraj bi mogli izvući građani, i to oni najugroženiji.
Stvar je dodatno iskomplikovala jer SNSD insistira da javna rasprava o budžetu traje zakonom propisanih 30 dana.
– Iz Gradske uprave su predlagali da se javna rasprava skrati na 7 dana, ali to ne dolazi u obzir, budžet je važan dokument, neka se svi zainteresovani izjasne o njemu – kategoričan je Ninković.
A dok traje javna rasprava, Banjaluka će i dalje biti na privremenom finansiranju, ili kako neki kažu, “finansijskoj infuziji”. To u prevodu znači da će grad isplaćivati samo ono što je neophodno i to u istom obimu kao u prvom kvartalu prošle godine.
Znači li to da se roditeljima djece koja pohađaju privatne vrtiće, umjesto sadašnjih 150 KM, može isplatiti samo 60 KM, koliko je subvencija za vrtiće iznosila početkom 2024? Ili da njegovatelji ne mogu dobiti čak ni minimalac, jer je i minimalna plata u januaru povećana?
Ljubo Ninković tvrdi da nije tako.
– Ograničeno je samo koliko se ukupno može potrošiti tokom privremenog finansiranja i to mora biti na nivou prošle godine, ali nigdje nije propisano za šta će se trošiti, to je stvar prioriteta. Ako zbog privremenog finansiranja nema dovoljno novca za subvencije ili za socijalna davanja, kako onda ima za kupovinu dinosaurusa i za povećanje plata gradonačelnikovim najbližim saradnicima – kaže Ninković.
Na sve ovo iz Gradske uprave nema konkretnog odgovora, samo “objašnjenje” da “privremeno finansniranje podrazumijeva trošenje jednakih iznosa kao u prva tri mjeseca prethodne godine.”
– Skupštini grada je dostavljen nacrt budžeta, a to je osnov da se nakon javne rasprave može usvojiti i Budžet za 2025. godinu. Usvajanjem budžeta bila bi riješena sva pitanja koja su nastala upravo zbog privremenog finansiranja – poručili su “nadležni”.

Radmila Stojnić, ekonomistkinja u penziji, koja je godinama bila načelnica Odeljenja za finansije u Gradskoj upravi Banjaluka, kaže da privremeno finansiranje nije baš poželjno, ali da ono nije ni neki problem, zbog kojeg bi građani trebalo da budu uznemireni.
– Ono što je neophodno, to se servisira, ali nema razvojnih projekata i investicija. U prvom kvartalu toga najčešće nema ni kad je stanje redovno, a budžet usvojen, jer se na početku godine priprema planska dokumentacija i tenderi za takve projekte. Dakle, privremeno finansiranje nije problematično, osim, naravno, ako potraje mjesecima – kaže Stojnićeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu