Kako sve ovo novi (stari) predsjednik Sjedinjenih Američkih Država planira da sprovede, da li će sve biti isto prije i poslije Trampa, i kako će svijet izgledati nakon 20. januara, analizirao je za “Blic uživo” diplomata Ognjen Pribićević.
– Ova inauguracija pokazuje prije svega dubinu krize i dekadenciju u kojoj se nalazi naš svijet. Kad kažem ‘naš svijet’, mislim na svijet od Vašingtona do Moskve, pa sve do Australije. Inauguracija je pokazala i sve ono dobro što nova Trampova administracija donosi, ali i probleme i nedostatke o kojima sam pisao u svojim knjigama – rekao je Pribićević.

Tramp kao reakcija na postojeću krizu
Pribićević naglašava da Tramp nije uzrok krize, već njen izraz, što je važno razumijeti kada se govori o njegovoj politici.
– Tramp je izraz krize, ne njen uzrok. Ta kriza traje već dvije do tri decenije, i u njoj podjednaku ulogu imaju i demokrate i republikanci, kao i ukupna politička elita. Šta je dobro šta je Tramp uradio? Prvo, uočio je prave probleme s kojima se suočava Amerika. Migranti su jedan od tih problema, što je slučaj i u Evropi, Njemačkoj, i Francuskoj. Prethodne elite nisu vidjele da je broj migranata prevelik, što je Tramp dobro prepoznao – izjavio je Pribićević.
Diplomata Pribićević ističe da problem migranata nije samo ekonomski, već i identitetski, što je podjednako važno.

– Problem nije samo u tome što migranti uzimaju poslove, što je najmanji problem, već u promijeni identiteta. Ako ste navikli na neko svoje okruženje, gdje živite ili pred kućom u prodavnici, suviše je kratko vremensko razdoblje od četiri do pet godina da se to potpuno promijeni, što se dešava i u Americi i u Njemačkoj – zaključio je Pribićević.
Pribićević je istakao problem prebrzih promjena kao jedan od ključnih faktora koji su doveli do trenutne krize u Americi i Evropi, navodeći kako novi trendovi i tehnologije donose dobre stvari, ali se njihovo uvođenje odvija previše brzo.
– Isto kao sa novim tehnologijama, to je jako dobro, lijepo, ali prebrzo se dešava i onda je dovelo do svih ovih problema i u Evropi i u Americi. Problem migranata je jedan od tih problema – rekao je Pribićević.
Pribićević je takođe ukazao na migrantsku krizu kao jedan od ključnih izazova s kojima se suočavaju Evropa i Amerika, dodajući da je dekadencija koja se javlja u društvima, posebno po pitanju transrodnih osoba, takođe značajan aspekt krize.

– Transrodne osobe svakako imaju svoja zagarantovana ljudska prava, ali ne možeš društvo prema njima praviti, što se u Americi dešava, da imaju veliku prednost kad su u pitanju univerziteti, čak i u vojsci, u federalnoj upravi. Tramp je rekao da vraća neke stare vrijednosti, pitanje je da li je to održivo, ali slijedeći problem koji je on dobro uočio jeste neophodnost ulaganja u vojsku i bezbjednost – rekao je Pribićević.
Bezbjednost i ulaganja u vojsku
Pribićević je naglasio da Tramp ispravno prepoznaje potrebu za ulaganjem u vojsku u vremenu kada je bezbjednost ključna.
– Tramp je dobro uočio neophodnost ulaganja u vojsku i bezbjednost, jer živimo u takvim vremenima gdje je to nužno. Međutim, ja bih rekao da je potrebno mnogo više ulagati u bezbjednost unutar država, jer je glavni problem naše civilizacije unutrašnje nasilje koje vidimo svuda – od Amerike, Britanije, Francuske, do drugih zemalja – istakao je Pribićević.
Jedna od pozitivnih tačaka koju je Pribićević istakao u Trampovoj administraciji je njegov fokus na kosmos i astronaute.
– Tramp je prvi put, poslije 30 godina, već u prvim rečenicama govora počeo da spominje astronaute i kosmos. Tu je najveći problem u našoj civilizaciji – imamo nevjerovatna tehnološka dostignuća, ali niko ne govori o drugim planetama, o astronautima, što je budućnost i inspiracija koja pravi civilizacijski put za sve nas – rekao je Pribićević, dodajući da je ovo veliki iskorak Trampove administracije.
Kontroverze
Ipak, Pribićević je upozorio na neke od negativnih aspekata Trampove politike, posebno na neistine koje se šire i kontroverzne poteze koje donosi.
– Tramp nastavlja da se uklapa u ono što se u nauci često zove vrijeme poslije istine, i to nije dobro. On je u svom govoru rekao neke neistine, kao što je da Amerika ima najveću inflaciju, što nije tačno. Takođe, imamo jako puno opskurnih ličnosti u njegovoj administraciji, od argentinskog predsjednika koji tvrdi da komunicira sa svojim umrlim psom, do samog Ilona Maska – zaključio je Pribićević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu