Ovo je prvi put da je u Srbiji urađena ovako komplikovana hirurška intervencija, otklanjanja takvog tumora kod djeteta.
Prije nedjelju, zdravstveni tim dvije ustanove – Instituta za onkologiju i Instituta za majku i dijete uradio je prvu od dvije operacije: djevojčica će danas biti operisana još jednom. Operativni zahvat je podijeljen u dva dijela, zato što bi odstranjivanje tumora u jednoj intervenciji bilo rizično za dijete.
Operacija trajala četiri i po časa
Prema riječima dr Marka Jevrića, hirurga Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, prva operacija je trajala četiri i po časa.

– S obzirom na uzrast djeteta, ovo je jedan dobar primjer saradnje dvije institucije. Radi se o djevojčici uzrasta pet godina sa papilarnim karcinomom štitaste žlijezde koje je otkriveno lokalno u uznapredovalom stadijumu. Obzirom da tako mala djeca loše tolerišu ekstenzivnu hirurgiju, odlučili smo se za hiruršku intervenciju u dva akta. Jednu smo uradili prije sedam dana, koja je prošla dobro, bez ikakvih komplikacija, korišćenjem neuromonitoringa – objašnjava dr Jevrić.
Danas druga operacija
Za danas je planirana druga operacija, uz neuromonitoring, a uz očuvanje funkcije nerava za glasnice, što je, dodaje ovaj doktor, veoma bitno za dijete u ovom uzrastu kako ne bi imalo problema sa glasom. Očekuje se da će trajati oko tri časa.
– Dijete je dobro pripremljeno, prva operacija protekla je praktično bez komplikacija, bez ikakvih gubitaka, tako da se nadamo da će i ovaj drugi dio danas proteći savršeno – iskren je dr Jevrić.
Kako je istakao, prognoza kod djece nakon hirurgije i terapije je dobra, preživljavanje je preko 98 odsto.
– Najveći problem koji može da nastane nakon ove operacije je hipokalcemija jer je očuvanje paratiroidnih žlijezda kod djece je teže. One su manje, teže prepoznatljive intraoperativno, tako da je to jedna glavna komplikacija koju mi treba da predupredimo nekom preciznom hirurškom tehnikom i očuvanjem paratiroidnih žlijezda, a odstranjivanjem malih komadića tkiva da bismo bili onkološki sigurni. Tako da se nadam da će i to dobro proći uz adekvatnu pripremu – nada se dr Jevrić.
Posebnim uređajem čuvaju strukturu nerava
O važnosti neuromonitoringa tokom ove zahtjevne hirurške intervencije govorio je profesor doktor Aleksandar Vlahović, direktor Klinike za hirurgiju, Institut za majku i dijete.

– Ono što ja želim da naglasim je da je ovo prva takva intervencija koja je urađena na ovim prostorima da se dijete u tom uzrastu operiše uz korišćenje neuromonitoringa i na to smo veoma ponosni. Taj aparat je važan zato što se svi parametri prate, odnosno funkcije nerva koje su u tom dijelu vrata kako ne bi bilo oštećenja. Pa ako zamislite jedan prostor koji je veoma mali i na tom prostoru imate ogroman tumor koji se praktično prostire kroz sve vitalne strukture nerva, u tom uzrastu su izuzetno tanki i praktično u nekim slučajevima veoma teško ih je registrovati. Onda ovaj aparat ima ogroman značaj, jer mi na taj način registrujemo poziciju nerva, sačuvamo ga i to je ono što je važno u postoperativnom toku – pojasnio je prof. dr Vlahović, piše RTS.
Petogodišnja djevojčica iz Beograda jedna je od djece koje u Srbiji oboli od nekih malignih bolesti. Na godišnjem nivou to je više od 350 djece sa raznim malignim bolestima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu