Kultura

(FOTO) Istorijski trenutak u Alžiru: Muzej afričke umjetnosti iz Beograda otvorio izložbu „Zdravko Pečar: prvi jugoslovenski reporter Alžirske revolucije“ u Narodnoj skupštini Alžira

U organizaciji Muzeja afričke umjetnosti iz Beograda, u Narodnoj skupštini Demokratske Narodne Republike Alžir svečano je otvorena izložba „Zdravko Pečar: prvi jugoslovenski reporter Alžirske revolucije“, čime je upisana nova stranica u istoriji odnosa između Srbije i Alžira.

(FOTO) Istorijski trenutak u Alžiru: Muzej afričke umjetnosti iz Beograda otvorio izložbu „Zdravko Pečar: prvi jugoslovenski reporter Alžirske revolucije“ u Narodnoj skupštini Alžira
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ovaj događaj, od izuzetne kulturne i političke važnosti, upriličen je na poziv predsjednika alžirskog parlamenta Brahima Bugalija, uz podršku Ambasade Republike Srbije u Alžiru i ambasadorke Ane Petković. Delegaciju Muzeja afričke umjetnosti u Alžiru činile su direktorka dr Marija Aleksić i kustoskinje Emilia Epštajn i Milica Josimov, koje su alžirskoj publici predstavile priču o Zdravku Pečaru, jednom od najznačajnijih posrednika između afričkih i jugoslovenskih naroda 20. vijeka.

Predsjednik Narodne skupštine Brahim Bugali, zahvalio je Muzeju afričke umjetnosti na podršci koju je oduvek ukazivao afričkim narodima i njihovoj borbi protiv kolonijalnih vlasti, posebno Alžiru. Naglasio je značaj izložbe posvećene Zdravku Pečaru, novinaru koji je kao prvi jugoslovenski reporter dokumentovao ključne trenutke Alžirske revolucije i prenosio patnje alžirskog naroda svijetu, koristeći pero i kameru. Predsjednik Narodne skupštine podsjetio je da je Jugoslavija bila prva evropska zemlja koja je priznala nezavisnost Alžira i pružila mu političku, finansijsku i humanitarnu podršku. Bugali je ukazao i na značaj jugoslovenskih medija u rasvjetljivanju francuskih kolonijalnih zločina i istakao da odnosi Alžira i Srbije nisu samo diplomatski, već su zasnovani na zajedničkoj borbi i sudbini koju dijele. Završio je zahvalnošću prijateljima Alžirske revolucije, naglašavajući da očuvanje ovog istorijskog naslijeđa predstavlja zajedničku odgovornost koja zahtijeva nastavak rada na dokumentovanju i kulturnoj saradnji koja će dodatno učvrstiti mostove prijateljstva između naroda.

Ambasadorka Srbije u Alžiru Ana Petković istakla je da ova izložba predstavlja dirljivo svjedočanstvo o trajnim vezama iskovanim u potrazi za nezavisnošću, pravdom i ljudskim dostojanstvom, „to je odavanje poštovanja solidarnosti rođenoj u borbi, proslava onih koji su izabrali otpor umjesto ćutanja. Zajedničkim naporima nastojali smo da ispričamo priču o prijateljstvu izgrađenu na temeljima koje su postavili oni koji su se borili za slobodu, pravdu i jednakost. Njima dugujemo najdublju zahvalnost. Neka ova izložba posluži kao snažan podsjetnik na zajedničke vrijednosti koje dijelimo i kao inspiracija za dalje jačanje veza između Srbije i Alžira i naša dva naroda.“

FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: NADŽI HAMADU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Dr Marija Aleksić zahvalila je predsjedniku alžirskog parlamenta i ambasadorki Srbije na izuzetnoj podršci u organizaciji prve izložbe MAU u Alžiru i rekla: „Bivša Jugoslavija pružila je neprocjenjivu podršku Alžiru u njegovoj borbi za nezavisnost, a mnogi naši građani, poput snimatelja Stevana Labudovića i osnivača Muzeja afričke umjetnosti Zdravka Pečara i Vede Zagorac, aktivno su učestvovali u toj borbi. Građa koju naš muzej čuva, uključujući fotografije, dokumente i tekstove Pečara i Vede Zagorac, predstavlja neprocjenjivo svjedočanstvo zajedničke istorije Alžira i Jugoslavije, i od velikog je značaja za dalje razumijevanje i istraživanje tih tema.“

Aleksić je predsjedniku parlamenta uručila gramofonsku ploču izdatu 1961. godine u Jugoslaviji sa rijetkim zvučnim zapisom alžirskih patriotskih pesmama, među kojima je i Kasaman, buduća himna nezavisnog Alžira, kao i posebno izdanje poštanske marke koje su pripremili Muzej afričke umetnosti, Udruženje prijatelja Alžira, Filmske novosti, Adligat i Ambasada Alžira u Srbiji, u čast 70. godišnjice alžirske borbe za nezavisnost.

U fokusu izložbe „Zdravko Pečar: prvi jugoslovenski reporter Alžirske revolucije“ je život i djelo Zdravka Pečara – jugoslovenskog novinara, istoričara, diplomate, revolucionara i osnivača Muzeja afričke umjetnosti (MAU). Kroz bogat arhivski materijal, fotografije, štampane zapise i ličnu biblioteku, posjetioci imaju priliku da upoznaju kompleksnu ličnost Zdravka Pečara, njegov angažman u borbi protiv kolonijalizma, kao i njegov značajan doprinos kulturnim i političkim vezama između Jugoslavije i afričkih zemalja. Djelo Zdravka Pečara odjekuje i danas, kako kroz brojne novinarske tekstove i knjige koje je objavio, tako i kroz izuzetno naslijeđe koje je ostavio u vidu MAU – koji već decenijama predstavlja jedinstvenu platformu za uspostavljanje dijaloga o Africi i Bliskom istoku u ovom dijelu Evrope.

Izložba kojom se Muzej afričke umjetnosti predstavlja u Alžiru zasnovana je na izložbi „Zdravko Pečar: (Auto)portreti” , organizovanoj u MAU 2024. godine, povodom obilježavanja trideset godina od njegove smrti.

F.T.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu