Biznis

(FOTO) Je li umrežavanje preduzeća u regionu budućnost: Na Samitu energetike Trebinje o iskorišćavanju toka Drine i zajedničkoj kompaniji BiH i Srbije

Na Petom samitu energetike, koji je počeo danas u Trebinju, na prvom panelu bilo je govora o umrežavanju elektroprivrednih preduzeća u regionu kao odgovor na energetske i klimatske politike EU.

(FOTO) Je li umrežavanje preduzeća u regionu budućnost: Na Samitu energetike Trebinje o iskorišćavanju toka Drine i zajedničkoj kompaniji BiH i Srbije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Profesor Nikola Rajaković, koji je bio moderator panela, rekao je da je ključno pitanje bilo da li nam treba više umrežavanja i koji način i odgovor je da treba.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

-Regionalne projekte koje smo započeli treba privesti kraju, mislim prije svega na sliv Drine. Treba i započinjati nove. Jedan od značajnih projekata na koji je ukazano je regionalno tržište električne energije. Konstatovali smo da sigurnost isporuke električne energije, održivost energetskog sektora, sa ciljem da kupci imaju najnižu cijenu električne energije, može da se dovede u funkciju umrežavanja i da umrežavanje doprinosi dobrim performansama elektro-energetskog sistema –  rekao je on.

Luka Petrović, generalni direktor „Elektroprivrede RS“ osvrnuo se na ideju o iskorišćavanju voda Drine, prvenstveno srednjeg i donjeg sliva. S obzirom na to da je u tom dijelu Drina granica između Srbije i BiH rodila se ideja u BiH da Republika Srpska i Federacija BiH učestvuju sa istim procentima, a da drugu polovinu korišćenja Drine ima Srbija.

Pročitajte još

-Ima politička volja da se radi, naše je da sjednemo sa svih strana i da iznjedrimo rješenje gdje registrovati kompaniju koja bi zajednički gradila tih 7 elektrana. Treba rješavati projektnu dokumentaciju, imovinske odnose, ekološke i građevinske dozvole, priključke na mrežu, saradnju sa lokalnim zajednicama. To je ozbiljan projekat gdje ćemo ostaviti nekoliko godina na razvoju ovih projekata. Od 5 do 7 godina nam treba za razvoj projekata, a nakon toga se može izgraditi za par godina – rekao je Petrović i istakao da se sastanci trebaju inicirati što prije.

Samit energetike, koji traje do 22. marta, okupiće čelnike, inovatore i regionalne naučnike kako bi podijelili ideje koje stvaraju nacrte za održivu budućnost. Za sutra su planirani paneli o ulozi novih tržišnih učesnika u razvoju tržišta električne energije, o ugovorima o otkupu električne energije, te razvoju sektora prirodnog gasa kao prelaznog goriva u procesu dekarbonizacije Balkana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu