Ova neobična odluka, koja je izazvala široku raspravu na društvenim mrežama i u stranim medijima, naglašava sve dublje podjele između američke spoljne politike pod administracijom Donalda Trampa i globalnog multilateralizma.
Rezolucija, usvojena na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija dokumentom A/79/L.54, proglasila je 16. jul Međunarodnim danom nade, sa ciljem promovisanja nade kao “vještine koja se može naučiti i podučavati” za suočavanje sa očajem i podsticanje solidarnosti u zajednicama širom svijeta, prema izjavama organizacije International Day of Hope.

Inicijativa, koja se zasniva na nauci, iskustvima i strategijama za podsticanje nade, dobila je široku podršku, uključujući zemlje sa dugogodišnjim geopolitičkim sukobima poput Ukrajine i Rusije, Sjeverne i Južne Koreje te Izraela i Libana.
Sjedinjene Države, međutim, jedine su glasale protiv, uz obrazloženje koje je iznio predstavnik američke misije pri UN-u, kritikujući rezoluciju kao “program meke globalne uprave koji nije u skladu sa američkim suverenitetom”.
Trampova administracija i otpor međunarodnim inicijativama
Ovaj stav odražava opštu sumnju administracije Donalda Trampa prema međunarodnim inicijativama, uključujući Agendu 2030 i Ciljeve održivog razvoja (SDG), koji su opisani kao “poraženi na izborima” u SAD-u, dodaje se u izjavi.
Međunarodni dan nade, prema informacijama na zvaničnom sajtu inicijative, planira petodnevnu globalnu kampanju, koja uključuje bašte sa suncokretima, murale i javne događaje u cilju podsticanja nade i solidarnosti.
Sjedinjene Američke Države ostale su zabilježene kao jedina zemlja koja se usprotivila – Danu nade, prenosi Indeks.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu