Sudbine

(FOTO) "Jetra mu je bila isječena NA DESETINE KOMADA" Potresna ispovijest doktora koji je pokušao da spase Zorana Đinđića

Profesore, dobro smo vas našli, trčite tamo u Urgentni centar, hitno je poručila sekretarica generalnog direktora KCS. Bilo je to jedno obično jutro na Klinici za kardiohirurgiju, udaljenoj svega 20 metara od Urgentnog centra, kada je profesor doktor Miljko Ristić dobio ovaj poziv.

(FOTO) "Jetra mu je bila isječena NA DESETINE KOMADA" Potresna ispovijest doktora koji je pokušao da spase Zorana Đinđića
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ / RINGIE

Bez trenutka oklijevanja, utrčao je u Urgentni centar gdje ga je dočekala strašna scena premijer Zoran Đinđić je ležao u besvjesnom stanju, blijed kao krpa, dok su se ljekari borili da mu spasu život.

Prošle su 22 godine od kada je na vratima zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici u atentatu ubijen nekadašnji premijer Zoran Đinđić. Tog 12. marta Đinđić je pogođen sa dva hica u grudi. Među ljekarima koji su pokušali da spasu njegov život bio je i kardiohirurg prof. dr Miljko Ristić.

– Ja sam taman završavao jednu operaciju na Klinici za kardiohirurgiju koja se nalazi bukvalno na 20 metara od Urgentnog centra. I taman sam ušao u svoju kancelariju, lokalni telefon je zazvonio, javila se sekretarica generalnog direktora KCS koja mi je rekla: “Profesore, dobro smo vas našli, trčite tamo u Urgentni centar”. Rekla mi je i da će mi sve biti jasno kad dođem tamo – prisjeća se prof. dr Ristić.

FOTO: RTS / SCREENSHOT
FOTO: RTS / SCREENSHOT

“Ležao je tamo, blijed kao krpa”

Kada je prišao Urgentnom centru, sjeća se, zatekao ga je jedan brisani prostor koji je bio zaštićen i nije bio dozvoljen pristup bilo kome. Tada je znao da se radi o osobi koja je veoma važna.

– Sve mi je jasno kada sam ušao u prijemnu ambulantu u Kliničkom centru Srbije, odmah sam prepoznao pokojnog premijera Zorana Đinđića koji je ležao u besvjesnom stanju na jednom stolu gdje se primaju takvi pacijenti. Bio je blijed kao krpa. Primao je već dvije infuzije tečnosti, brze transfuzije krvi su išle kroz vene na vratu. Te vene na vratu mogu da apsorbuju jako brzo, litru, dvije tečnosti, da se nadoknadi ta krv koja se gubi – ispričao je prof. dr Ristić.

Monitor koji se nalazio u sali pokazivao je izuzetno nizak pritisak – tek oko 10, 15 mm živinog stuba.

– To je faktički nespojivo sa životom. Kad pritisak padne na 20-30, čovjek se onesvijesti na ulici. Bila je upadljiva jedna rana sa desne strane grudnog koša, koja nije bila tako velika, i izlazna rana sa lijeve strane grudnog koša. Tu nije bilo dileme da je pogođen metkom, tu nije moglo ništa da se uradi u toj ambulanti. Otrčali smo gurajući taj krevet na kojem leži pokojni Zoran Đinđić, u operacionu salu koja se nalazi na prvom spratu – prisjeća se ovaj kardiohirurg.

Premijer iskrvario do zadnje kapi

Pokojni premijer izgubio je brzo mnogo krvi – praktično je iskrvario do zadnje kapi.

FOTO: SNINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SNINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Kada smo otvorili srčanu kesu konstatovali smo stvarno veliku ranu na desnoj pretkomori koja je bila oko 6 centimetara dužine. I izlazno mjesto tog metka bilo je na lijevoj komori, to je bila manja neka rana, ali svejedno on je iskrvario i na jednom i na drugom mjestu. Naravno, mi smo to ušili jako brzo tu ranu, koja je za neku hiruršku tehniku jednostavna za šivanje, pristupačna – priča prof. dr Ristić za TV Prva.

Jetra mu bila isječena na desetine komada

Iako je anesteziolog sve vrijeme Đinđiću davao infuzije (hipertonični rastvori, transfuzije krvi), nije bilo očekivanih rezultata – pritisak je i dalje bio ekstremno nizak.

– Svi mi koji smo učestvovali aktivno u toj operaciji, očekivali smo da će na monitorima da se taj pritisak stvarno podigne. Bili smo svjesni da je prošlo dosta vremena, a ako mozak ostane pet ili deset minuta bez krvi, taj pacijent ostaje faktički u komi. Ali računali smo da će on možda biti jedan od pacijenata koji se povrati iz te kome. Nije bilo to nelogično razmišljanje – s tjeskobom priča Ristić.

Međutim, sve što su ljekari u tom momentu uradili nije davalo rezultate.

– Na tijelu nije bilo drugih uočljivih povreda. Jedan metak je napravio čudo. Ali, znate, to su specijalni meci koji se prave isključivo za atentate, koji imaju strahovitu razornu moć. Ne samo na putu kojim taj metak ide, nego i bočni pritisak. Tako da, taj metak koji je stvarno bio specijalno pripremljen za Đinđića i za takve slučajeve, ali i atentate na poznate ličnosti, napravio je bočnim pritiskom povredu jetre. Budući da smo takve scenarije učili iz ratne hirurgije bili smo svjesni da je to veoma moguće – ispričao je Ristić.

Otvorili su trbuh pokojnog premijera i vidjeli jetru koja je bila isječena na desetine komada.

– Tu smo bili nemoćni, takve povrede se ne mogu zbrinuti, osim transplantacijom tog organa. Tako da nam je bilo jasno da je Đinđićev život izgubljen – s knedlom u grlu rekao je ovaj kardiohirurg, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu