Društvo

(FOTO) Kako je 4.700 zaposlenih u "Šumama RS" proizvelo 6,3 miliona KM gubitaka: Više berača gljiva, nego šumarskih inženjera

Zbog najnovije afere, koja ovih dana potresa "Šume Republike Srpske", ponovo je u fokusu stara priča o enormnom višku zaposlenih u ovom javnom preduzeću.

(FOTO) Kako je 4.700 zaposlenih u "Šumama RS" proizvelo 6,3 miliona KM gubitaka: Više berača gljiva, nego šumarskih inženjera

Kako je 4.700 radnika, koliko ih ima na platnom spisku Javnog preduzeća “Šume RS”, uspjelo da za 9 mjeseci u sezoni sječe proizvede skoro 6,3 miliona KM gubitaka?

Odgovor na ovo pitanje odavno je poznat, ali dok voda nije došla do grla, niko se nije osvrtao na prostu činjenicu da u “Šumama RS” radi skoro 2,5 puta više zaposlenih, nego što je potrebno.

Prema evropskim standardima, dovoljan jedan radnik na 1.000 kubnih metara drvnih sortimenata godišnje. Pošto je prosječni godišnji etat šuma, kojima gazduju “Šume RS”, oko 2 miliona kubika, po toj računici bi preduzeće trebalo da ima 2.000 zaposlenih.

kamion sa trupcima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Pošto taj standard nije ispoštvan, 47 odsto prihoda ode na plate, a to je pogubna računica.

Osim što je pogubna, računica je i – pogrešna. “Šume RS” ne spasava ni činjenica da 70 odsto zaposlenih radi za minimalac. Naprotiv.

– Samo zbog povećanja minimalca “Šume RS” su u ovoj godini imaju veće rashode za oko 9 miliona KM. Ali plan poslovanja je usvojen prije povećanja minimalca i niko, dakle, nije ukalkulisao taj “trošak” – kaže izvor Srpskainfo iz “Šuma RS”.

“Šume RS”, tvrde naši sagovornici, moraju da otpuste ili penzionišu namanje 1.200 radnika, da bi preduzeće opstalo.

Iako imaju previše zaposlenih, “Šume RS” imaju premlo radnika, dakle onih koji doprinose proizvodnji i pune kasu javnog preduzeća.

Javna je tajna da su vladajuće stranke, prije svega Socijalistička partija i SNSD, godinama “Šume RS” koristile kao “sigurnu kuću” za udomljavanje ne samo svojih kadrova, nego i svojih navijača i glasača.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Imamo u “Šumama RS” oko 400 radnika koji su po raznim osnovama na bolovanju. Mnogi među njima imaju potvrde da su alergični na drvo, ili na list – rekao je nedavno ministar poljoprivrede i šumarstva RS, Savo Minić (SNSD).

Ali, upravo su njegova partija i bratski im socijalisti unogome odgovorni za zapošljavanje ne samo ovih, nego i mnogih drugih radnika, sa kojima “Šume RS” sada ne znaju šta da rade.

Tako je u “Šumama RS” na platnom spisku i 850 radnika na poslovima u sistematizaciji opisanim kao“ostali šumski proizvodi”. To su, narodski rečeno, berači gljiva i šipaka. Oni, naravno, nikad ne uberu dovoljno novca za 850 plata.

Posebna priča je struktura zaposlenih u “Šumama RS”.

Ministar Minić je, između ostalog, mahao i podatkom da je u Šumskom gazdinstvu u Čajniču, koje je jedan od najvećih gubitaša, zaposleno čak 15 ekonomista.

FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO

Nije objasnio kako su ti silni ekonomisti primljeni na posao u šumariji kojom godinama rukovode direktori iz SNSD.

– Na inicijativu predsjednika Republike donijeli smo odluku da se u vladajućoj koaliciji više neće gledati ko je iz koje partije. Trebaju nam sposobni ljudi i “Šume RS” koje posluju pozitivno – rekao je Minić, obznanjujući “kopernikanski obrt” u kadrovskoj politici SNSD i SP.

I još je dodao da će, ako treba, “zapošljavati mlade šumarski inženjere sa biroa”.

– Hvala, ne treba. Mi već imamo u preduzeću 700 inženjera šumarstva, samo ih treba adekvatno uposliti i pristojno platiti. Većina naših kolega po struci u “Šumama RS” radi za platu svega 100 ili 200 KM veću od minimalca – kaže za Srpskainfo jedan iskusni inženjer šumarstva.

Pročitajte još

Kad se svi ovi podaci uzmu u obzir, dolazi se do famozne “negativne selekcije”.

Plate su male i bez nade da će se povećati, ni posao ni zarada ne zavise od rada i sposobnosti, a to pogoduje samo pristalicama devize “radio ne radio, svira ti radio”.

Pošto se situacija na tržištu rada u posljednjih nekoliko godina itekako promijenila, i iz “Šuma RS” masovno odlaze oni koji su spremni da zapnu za duplo veću platu.

– Ali, ima i onih koji više vole da hvataju krivine ili sjede besposleni za 1.000 KM, nego da rade za 2.000 KM. Takvi ne idu nikud, njima je u “Šumama RS” dobro, ali nije dobro preduzeću s njima – rekao ranije za Srpskainfo Dragan Banjac, bivši v.d. direktora Šumskog gazdinstva Doboj, koji je prije 3 mjesec dao ostavku na ovu funkciju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu